Bilim & Teknik

Bu teknolojiler hırsızlara göz açtırmayacak

Yeni geliştirilen teknolojiler hırsızların korkulu rüyası olacak.

Bu teknolojiler hırsızlara göz açtırmayacak

Teknoloji her ne kadar hırsızlıklara kolaylık sağlasa da hırsızlıktan korunma yöntemlerinde de bir o kadar etkili. Bu alanda yeni geliştirilen önlemler hırsızlara göz açtırmayacak.

Bunlardan biri bekçi köpeği ve kameraların yerini alıyor. Japonların geliştirdiği insansız hava aracı ile hırsız hem korkacak, hem de kameraları kapadığı gibi bunu kapatamayacak. Japonya'nın en büyük güvenlik firmasının icadı olan insansız hava aracı, hırsızı tespit eder etmez havalanıyor.

1369202662_hirsiz.jpg

Bir yandan hırsızı görüntülerken diğer yandan güvenlik merkezini uyarıyor. Üstelik belli mesafede kalarak hem kendini koruyor, hem de hırsızı korkutup kaçırıyor.

Diğer bir yöntem ise banka kartlarını kopyalayıp ATM'leri boşaltan ya da dünyanın diğer ucunda da olsa hesapları soyan korsanlar için geliştirilmiş. Bunu geliştiren ise eski bir ATM soyguncusu.

Eski hırsız Valentin Boanta, tasarladığı kart kopyalama aparatları ile kopyalanamaz ATM düzeneği icat etti.

İcada göre, "Güvenli döner sistem" denen aparat sayesinde, banka kartı, ATM'ye yatay olarak yerleştiriliyor ve sistem dönerek manyetik banttaki bilgilerin kopyalanmasını engelliyor.

Boanta bu icadı için, "Yakalandığım için mutluyum, suç bende hastalık haline gelmişti. Artık güvenlik çözümleri için çalışıyorum" dedi.

Yorumlar
muster
Hazreti Ali efendimizin bir sözünde olduğu gibi, "hırsızlığı bilmek ama yapmamak lazım" yalnız bu adam bir adım ileri gitmiş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.