Bilim & Teknik

Biyonik göz mücizesi, yıllar sonra yeniden görmeye başladı

Biyonik göz sayesinde yıllar sonra ilk kez yeniden görmeye başladı.

Biyonik göz mücizesi, yıllar sonra yeniden görmeye başladı

Roger Pontz çocukken yakalandığı bir göz hastalığı nedeniyle görme engelliydi. Biyonik göz sayesinde yıllar sonra ilk kez yeniden görmeye başladı.

Yeniden görmeye başlayan Pontz bunun bir mucize olduğunu düşünüyor. Biyonik göz sayesinde hasarlı gözler ışığı yeniden görüntüye çevirebiliyor. Retinanın üstüne yerleştirilen elektronik implantlar, gözlük, kamera ve video işleme ünitesiyle birlikte çalışarak görüşü sağlıyor. Kamera tarafından alınan görüntüden gelen sinyal dönüştürülerek, retinada kalan sağlam hücrelere aktarılarak, optik sinir boyunca ilerliyor ve sonunda gözün tekrar görmesini sağlıyor.

1398980638_img20140501232928.jpg

Pontz yapay retina nakledilen dört Amerikalıdan biri. Pontz biyonik göz sayesinde kedisini, torununu ve karısı Terri’yi görebiliyor. Terri kocasını üniversiteye kontroller için 300 kilometre uzağa arabayla götürmek zorunda kalsa da bu uzun yolculuk onu oldukça mutlu ediyor. Pontz, “Yeniden görmek neye değer? Bu her şeye değer” diyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.