Bilim & Teknik

Boeing sıradışı bir teknolojinin patentini aldı! Video

Boeing, Star Wars ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz elektromanyetik kalkan teknolojisinin patentini aldı.

Boeing sıradışı bir teknolojinin patentini aldı! Video

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan ve uzun zamandır uzay projeleri ile adından söz ettiren Boeing firması sıradışı bir patent başvurusunda bulundu. Şirket savunma ve güvenlik alanlarında kullanılacağı belirtilen ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz enerji kalkanı teknolojisinin patentini aldı.

USPTO'nun web sitesinde ortaya çıkan Boeing firmasının başvuruda bulunduğu patent, Star Wars ve bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz saldırıları önlemek için kullanılan enerji kalkanına dayalı. Patent, bir sensör kullanarak saldırıda hedef ile patlama arasında şok dalgasıyla plazma alanı oluşturarak küçük bir bölgeyi iyonize ediyor. Teknoloji, elektrik ve mikrodalgalar kullanarak bir güvenlik kalkanı oluşturuyor. Yani bu teknoloji patlamanın hedefe zarar vermesini engelleyerek patlama ile obje arasında bir tampon bölge oluşturacak.

1427138871_img20150323212855.jpg

Ancak patent, büyük saldırıları önlemek için değilde genel olarak belirli ufak boyutlu hedefleri korumaya yönelik alınmış durumda.Aslında bu teknolojinin kullanılması teknik olarak mümkün görünmüyor. Çürkü böyle bir teknolojiyi üretecek bir firma dünyada bulunmuyor. Tabii söz konusu teknolojinin gelecekte gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.