Bilim & Teknik

Bu 1 dakikalık animasyon evrendeki yaşam algınızı değiştirecek

Dünya dışı yaşam dünyadan gördüğünüz gibi bir şey değil!


Dünya dışı yaşam dünyadan gördüğünüz gibi bir şey değil ve ışık yılı uzaklıkta güneş sistemine bağlı milyonlarca gezegen bulunuyor. Gökbilimciler, şuana kadar NASA'nın Kepler Uzay Teleskobu ile güneş sistemi üzerinde 1700 ekstra gezegen veya ötegezegen tespit etti.

O kadar çok gezegeni görselleştirmek çok zor olsa da, Washington Üniversitesinde ikinci yıl astronomi yüksek lisans öğrencisi Ethan Kruse, bunun yolunu büyüleyici bir şekilde bulmuş.

Kepler uzay aracı, 2009’da NASA tarafından fırlatıldı ve gökadamızdaki diğer yıldızların etrafında dolanan dünya benzeri karasal gezegenleri bir ışıkölçer yardımı ile araştırma ve algılama amaçlı olarak tasarlanmış bir uzay teleskobudur. Şimdiye kadar binlerce gezegen keşfeden Kepler, gezegenlerin bulunduğu güneş sistemini tam ölçekli ve net olarak görüntüleyemiyor.

 Bizim güneş sistemi gibi diğer birçok yıldız sistemleri de birden fazla gezegen içeriyor. Ethan Kruse tarafından hazırlanan ve sistemi daha net gösteren animasyonda, 685 gezegen sisteminde 1705 ötegezegen bulunuyor.

Bugüne kadar görülen birçok ötegezegen, dünyaya göre daha büyük ve kavurucu şekilde sıcaktır. Örnek verecek olursak uzmanlar, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi Jüpiter’in 1800 derece yüzey sıcaklığına sahip olduğunu söylüyor. Ancak bilim adamları, dünya benzeri yaşanabilir ötegezegenler keşfetmek için çalışmalarını sürdürüyorlar.

1450100177_teknolojioku-jupiter.png

Aşağıda Kepler tarafından alınan görüntüyü inceleyebilirsiniz.

Aşağıda Ethan Kruse tarafından hazırlanan animasyonu izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.