Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz!

Bu web sitesi iklim değişikliğinin getirebileceği yıkımı sizler için anlık gösterebilme yeteneğine sahip. Detaylar bu haberimizde.

Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz!

Hiç bir Tsunami'nin mahallenize kadar indiğini hayal ettiniz mi? Sel baskını olduğunu ve siz işyerinde iken yakalandığınızı düşündünüz mü? Tüm bu soruları sizler için cevaplayan bir web sitesi var. ThisClimateDoesNotExist.com sitesi bu felaketleri yaşamadan önce sizlere bir önizleme sunuyor.

Web sitesi “Bu iklim yok” ismi ile adlandırılıyor. Bu web sitesi, iklim değişikliğinin sizi nasıl etkileyebileceğini kendi gözlerinizle görmenizi sağlıyorYani, sokağınız veya doğduğunuz ev, en önemli iklim olaylarının bazılarından nasıl etkilenecek bunu öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca, bu sayfa size iklim değişikliğinin dünyanın farklı bölgelerini nasıl etkileyeceğinin ayrıntılarını da öğrenme fırsatı veriyor.

Sel baskını, hava kirliliği ve bir çok doğal afet

İsterseniz ilginizi çeken bir yer seçebilir ve sağanak yağışlardan, yangından veya yüksek oranda hava kirliliğinden nasıl etkileneceğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Bununla birlikte web sitesi, bizi çevreleyen iklimin belirli yönlerini ve bunun zaman içinde nasıl değiştiğini anlamamıza yardımcı olabiliyor.

Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz! - Resim : 1

Web sitesi, iklim değişikliğinin nasıl etkilediğini (veya gelecekte dünya çapında milyonlarca insanın yaşamını etkileyebileceğini) görselleştirmenize olanak tanır. Bu gerçekliğin farkına varmanızı sağlamak için yapay zeka sayesinde oluşturulmuş bu efektleri görmenizi sağlayacak görseller sunuluyor.

Bunu deneyebilmeniz için ilk önce dünyadan bir yer seçmelisiniz. Google Street View'da görünen herhangi bir adresi de aratabilirsiniz. Örneğin, yaşadığınız yer, doğduğunuz yer, iş yeriniz veya dünyadaki en sevdiğiniz şehiri.

Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz! - Resim : 2

Daha fazla bilgi edinmek istediğiniz yeri belirttikten sonra, "Görselleştirmeyi başlat"a tıklayın daha sonra keşfedebileceğiniz üç doğal afet seçeneğiniz olacaktır. Sel ve şiddetli yağmur riski, yangın riski ve hava kirliliği bunlardan birini seçtikten sonra aşağı kısımda bu felaketler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Web sitesi sizi aşağıya doğru götürüyor ve orada doğal afet hakkında bu bilgileri bilmenizin neden önemli olduğunu açıklıyor. İstediğiniz görsel oluşturulurken bunları okuyabilirsiniz. Belirtiğiniz adres uygun olduğunda sayfanın aşağısına inip, verdiğiniz lokasyondaki çeşitli iklim krizlerinden etkilenen ilginizi çeken yerleri göreceksiniz.

Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz! - Resim : 3

Dünya, insanlık yüzünden gün geçtikçe daha fazla kirleniyor. Bu durum hem bizleri hem de dünyada yaşayan canlıları birinci dereceden etkiliyor. Kirletmeyi en aza indirebilmek için artık fosil yakıtlardan kurtulmamız gerektiğini biliyoruz. Bu yakıtları ilerde kullanmayı bırakacak birçok ülke var. Ülkemizin de yenilenebilir yakıtlar için daha fazla adım atmasını temenni ediyoruz.