Bilim & Teknik

22 yıl önceki yasa yüzünden hiç kimse Windows 11'e yükseltme yapamıyor!

Windows 11 henüz yeni piyasaya sürüldü. Bir yasa nedeniyle insanlar yeni işletim sistemine bilgisayarlarını yükseltemeyecekler.

22 yıl önceki yasa yüzünden hiç kimse Windows 11'e yükseltme yapamıyor!

Microsoft, geçen Salı günü Windows 11'i piyasaya sürdü. Bu yeni işletim sistemini güncelleyen birçok kullanıcı olmasına rağmen, öyle oluyor ki, dünyada en fazla sayıda bilgisayar kullanıcısına sahip ülkelerden birinde, pratikte hiç kimse Windows 11'e yükseltme yapamıyor.

Bu ülke, birkaç ay öncesine kadar Microsoft Windows 11'in temel gereksinimlerinden biri olan TPM'yi halk tarafından büyük ölçüde bilinmemesine rağmen 1999 yılında zaten yasaklamıştı. Bu ülke tabi ki Çin Halk Cumhuriyeti'nden başkası değil. TMP yongası (Güvenilir Platform Modülü'nün kısaltması)

Özellikle Windows 11, resmi olarak 'uyumlu' sınıfını geçebilmesi için bilgisayarlarda TPM 2.0 olması ve birkaç maddeyi daha geçebilme zorunluluğu istiyor. 

Bilgisayarları harici manipülasyondan ve şifreleme görevlerinin yerine getirilmesinden korumayı amaçlayan bu teknolojinin Çin'de yasaklanması ve kendi eşdeğer standardının (TCM, 'Güvenilir Şifreleme Modülü'nden) yerine geçmesine izin verilmemiş. Sanırım Microsoft, yeni Windows 11'i geliştirirken bu kuralı pek dikkate almamış :)

Windows, Çin'deki açık ara en popüler işletim sistemidir, ancak yaygın korsanlık nedeniyle Microsoft'un bu pazardaki gelirleri bir hayli düşük. Çin için TPM demek, yurtdışında tasarlanmış ve geliştirilmiş bir teknoloji demekten başka birşey değil gibi gözüküyor. Ayrıca uzun süredir devam eden Çin-ABD ticaret çatışmasına da konu olmuş.

South China Morning Post tarafından alıntılanan Canalys araştırma analisti Himani Mukka'nın açıklamasında, bu yasağa atıfta bulunarak, "Çin'de güvenlikle ilgili herhangi bir konunun ulusal öneme sahip olduğuna ve muhtemelen düzenlemeye tabi tutulacağına" dikkat çekiyor.

MİCROSOFT'UN SONUNDA BU DURUMDAN BİR ÇIKIŞ YOLU BULMASI MÜMKÜN. ÇÜNKÜ GERÇEK ŞU Kİ ÇİN PAZARI, MİCROSOFT İÇİN HERHANGİ BİR ALTERNATİF SUNAMAYACAK KADAR BÜYÜK BİR PAZAR.

Son olarak South China Morning Post'a göre Microsoft, desteğini etkilemeden TPM yongalarının yokluğunda belirli sistemlerin yükseltilmesini kolaylaştırmaya da başladı.

Yorumlar
Aras
Peki windows 11i önceden yükleyenlere ne olucak
Cevapla
UçanKedi
Çinin kölesi olmamayı yavaştan öğreniyorlar. Virüsüdür kontrolsüz kirlilik yaratmasıdır her şeyiyle zarar bir ülke zaten. İyi olmuş. Başkalarına çektirdiklerini kendileri çeksin artık
Cevapla
Mk-ultra
Niye memnun değiller Windows 11 den tpm 2.0 ve secure boot özelikleri den dolayı. Ayrıca bir çok bilgisayar çöp oluyor 2025 e kadar. Senin pc de tpm 2.0 ve secure boot özelikleri olmayınca Windows 11 i severmisin? Sevmezsin. Windows 11 daha iyi ayarlar menüsü var bir çok yeni pc de Windows 11 çok hızlı çalışıyor. Windows 10 na çok alışınca Windows 11 e alışmamış beğenmiyor.
Cevapla
Teknoloji Danismani
Böyle giderse Windows büyük kan kaybeder ve herkes linux tercih etmeye başlar. Nasılsa artık bir çok oyunun destegide mevcut. Kısa bir süre sonra oyun için linux tercih edilecek. Saçmalamıslar Tpm nedir ya ana kart satıcıları madem böyle bir kanun vardı neden kutu içeriğine koymamışlar.
Cevapla
Mk-ultra
Windows 11 e geçtim. On gün geçti ve Windows 10 na dönüş yapamadım. Windows 10 creation tool 21H1 indirdim. Ve çalıştırdım. Windows 10 yüklendi ancak Windows 10 sıfırlanmış gibi kuruldu. Windows 10 güncellemeleriyle tüm driverlar yüklendi. Kendime ait programları tekrar kurdum. Meydana gelen Windows.old klasörünü sildim. Windows 11 üzerinde Windows creation tool 21H1 çalıştırabilirsiniz Windows 10 kuruluyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.