Bilim & Teknik

Bu robotik teleskop 'Hubble' kadar iyi! [Video]

Yüksek hızı ve teknolojisinin yanı sıra Robo-AO; Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği görüntülere eşdeğer netlikte görüntüler sunmayı başarıyor.

Bu robotik teleskop 'Hubble' kadar iyi! [Video]

Yıldızları ve uzak gezegenleri görmek, binlerce yıl öncesinden günümüze insanoğlunun yoğun ilgisi altında. Günümüzde ise adaptif optik teknolojisi ve gelişen teknoloji ile birlikte uzayın derinliklerinde ne olup bittiği çok daha detaylı şekilde araştırılabiliyor. Karasal teleskoplar ise birbirine dik iki farklı eksen üzerinde serbestçe hareket ederek gökyüzünün her noktasına bakabiliyor ve yüksek düzeydeki optikleri sayesinde uzay araştırmalarında büyük önem taşıyor. Geliştirilen Robo-AO adlı teleskop ise hızı ve gelişmiş özellikleri ile bilinen teleskoplardan ayrılmayı başarıyor.

1407938603_img20140813170031.jpg

Bir hedefe kitlenmesi 10 dakikayı bulan teleskoplardan çok daha hızlı şekilde işlev gören Robo-AO, sadece 60 saniye içinde hedeflere kitlenebiliyor. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar tarafından geliştirilen ve Havaii Adası’nda konumlandırılan Robo-AO, 10 kat daha hızlı çalışmasına ek olarak 1-3 metre arası teleskoplarla çalışıyor ve kendi kendine çalışan adaptif optik sistemi ile dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Yani sahip olduğu yazılımla birlikte kendi alanındaki ilk robotik teleskop olma özelliği taşıyor Robo-AO.

Yüksek hızı ve teknolojisinin yanı sıra Robo-AO; Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği görüntülere eşdeğer netlikte görüntüler sunmayı başarıyor. 60 inçlik teleskop ile Polomar Gözlemevi’nde tek bir gözlem sonunda daha önce 2009 yılında uzaya fırlatılan Kepler teleskobunun keşfettiği 715 yeni gezegeni çok daha kısa sürede gözlemlemeyi başaran Robo-AQ; şimdiye kadar görülmemiş bir başarıya da imza atmış oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.