Bilim & Teknik

Bu tekne insan vücudunda seyahat etmesi için üretildi!

Fizikçiler, bir kıl kalınlığından daha az olan bir 3D yazıcı ile dünyadaki en küçük gemiyi üretti!


Hollanda'da bir fizik ekibi, önden arkaya 30 mikrometre, yani bir saç kalınlığının yaklaşık üçte biri kadar olan dünyanın en küçük gemisini üretti. Geminin insan vücudunda ilaç taşıması amaçlanıyor.

Yok artık! Bu tekne insan vücudunda seyahat etmesi için üretildi!

Bilim adamları dünyanın en küçük teknesini üretmek için bir 3D yazıcı kullandı. Sadece 30 mikrometre büyüklüğünde olan bu teknenin büyüklüğünü daha iyi izah etmek gerekir ise, bir kıl kalınlığının yaklaşık üçte biri büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz.

Teknenin üretim amacının ise, hastalıkları tedavi etmek için insan vücudunda seyahat edebilecek küçüklükte ve ilaç taşıyacak potansiyel mikro cisimler üretmek olduğu ifade edildi. 

Bilim insanları yapmış oldukları açıklamanın devamında, söz konusu çalışmanın amacının; tıbbi tedavileri uygulamak için insan vücudunun içinde seyahat edebilecek potansiyel mikro yüzücüler tasarlayarak, aynı boyutlardaki bakterilerin davranışlarını daha iyi anlamak için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere, Leiden Üniversitesi fizikçileri küçük teknenin yanı sıra yine aynı boyutlarda sivri uçlu bir küre, bir yıldız gemisi, bir spiral ve bir sarmal cisim de üretti. Bunlardan bazıları 15 mikrometre iken bazıları ise sadece 6 mikrometre büyüklüğünde.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
Ceo telefonu haberlerinden fırsat bulunca:)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.