Bilim & Teknik

NASA Ay hakkında büyük açıklama yapacak!

NASA, Ay hakkında önemli bir keşfi açıklayacağını bildirdi. Bu keşfin Ay'da yaşama ve Ay'a seyahat çabalarına katkısı olacağını söyledi.


Uzay ajansı, keşfi gerçekleştiren uçan gözlemevinin "görünür ışıkla görülmesi imkansız olan fenomeni yakalayabildiğini" belirtti.. 

Uzay ajansı keşifle ilgili ayrıntıları açıklamadı, ancak "derin uzayın keşfini desteklemek için NASA’nın Ay hakkında bilgi edinme çabalarına katkıda bulunduğunu" söyledi.

Ayrıca keşfin Kızılötesi Astronomi Stratosferik Gözlemevi (SOFIA)'dan geldiği de belirtildi.

SOFIA, atmosferin çoğundan daha yükseğe uçan, dahili 9 fit teleskopunun güneş sistemimizi ve evreni daha net bir şekilde görmesini sağlayan geliştirilmiş bir Boeing 747'dir.

NASA Ay hakkında büyük açıklama yapacak!

NASA, yaptığı açıklamada, uçağın atmosferdeki su buharının yüzde 99'unun üzerine çıkabildiğinden, uçan gözlemevinin "görünür ışıkla görülmesi imkansız olguyu" algılayabildiğini belirtti.

Zamanının çoğunu uzaya daha derinlemesine bakarak, uzak gezegen sistemlerini, yıldızların doğumunu ve ölümünü keşfederek geçirmesinin yanı sıra SOFIA, kendi güneş sistemimiz hakkında da önemli bilgiler ortaya çıkardı. Örneğin 2016 yılında, 40 yıldan sonra ilk kez Mars atmosferinde atomik oksijeni gözlemledi.


NASA bu olayla ilgili bildiriminde, 2030’lardan itibaren Mars keşiflerini başlatmak için üs olarak kullanmak umuduyla, Ay'a ilk kadını ve bir erkeği  2024’te göndermeyi ümit eden Artemis programına ciddi bir gönderme yaptı. 1972'den beri Ay'a ayak basan ilk insanlar olacaklar.

Toplantıya katılacak olan NASA Genel Merkezindeki baş keşif bilimcisi Jacob Bleacher, keşfin en azından uzay ajansının Ay’a seyahat etme ve orada yaşama planları için geçerli olduğunu öne sürdü.

NASA, etkinliğin 26 Ekim Pazartesi günü öğlen Birleşik Krallık saatine göre 17:00'de gerçekleşeceğini söyledi.

Yorumlar
Gökay
Bence Ayda Uzaylılarla Oturup Pizzlenecekler :D Exexexexe
Cevapla
X Artık Biliniyor
Bence Ay'ın adamını ilan edecekler:) çok komik değil ama idare edin.
Cevapla
Sanane
Ayda ay bulduk olacaktır 😁
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.