Bilim & Teknik

Bu teknolojiler bilim kurguydu. Şimdi gerçek oldu!

Bir çoğunu bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojik ürünler artık hayatımızın bir parçası oldular. Peki nedir bu teknolojik ürünler?

Bu teknolojiler bilim kurguydu. Şimdi gerçek oldu! - Page 4

3.Kişiselleştirilmiş Reklamlar

Bu listedeki diğer bir teknoloji örneği kişiselleştirilmiş reklamlar. Bu reklamların aynı zamanda ne kadar yaygın hale geldiğini de gösteriyor. 2002 Azınlık Raporu filminde, Tom Cruise'un kahramanı John Anderton'ın kendisine "John Anderton! Şu anda bir Guinness kullanabilirsin." Sözünü hatırlayın. Birkaç on yıl sonra, bize kişisel olarak hitap eden, adımızı kullanan, beğenilerimize ve beğenmediklerimize göre hedeflenen bir reklam fikrinin hayatımızın günlük bir parçası olacağını kim bilebilirdi.

Telefonunuzun sizi gerçekten dinleyip dinlemediği ve konuşmalarınızı dikkate alarak reklamları sizin için kullanıp kullanmadığıyla ilgili sorular muhtemelen komplo teorilerinin bir parçası olmaya devam ediyor. Ancak Google ve Facebook, büyük miktarlarda kullanıcı verisi toplayarak ve reklamları harmanlayarak teknoloji devi statüsüne yükseldi. Ayrıca internette olduğu gibi gerçek dünyadaki kullanıcılara da yanıt veren akıllı reklam panolarını da unutmayalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.