Bilim & Teknik

Kuru temizlemede kimyasal kalıntılara son

Yeni geliştirilen sistem kimyasal kalıntı sorununa çare olacak.

Kuru temizlemede kimyasal kalıntılara son

Teknoloji kuru temizlemede de kendini gösterdi. Yeni geliştirilen sistem kimyasal kalıntı sorununa çare olacak. Bu sistem temizlikte kullanılan kimyasalı içinde hapsediyor ve böylece kumaşta kalıntı kalmıyor.

İnsanların fazla bilmediği bu sistem hakkında Tekstil mühendisi Emre Uğurlu şunları söyledi; "Normal kuru temizlemeye göre kimyasalları tamamen uzaklaştıran bir sistem. Normal kuru temizlemelerde işlemler bittikten sonra solvent dediğimiz perkolitan maddesi yüzde 15-20 oranlarında kıyafetler üzerinde kalmaya devam eder. Bu tamamen sisteme bağlı bir olay. Yani işin teknolojisiyle alakalı bir konu. Bizim sistemimizde bu oranlar binde 1, binde sıfır oranlarına düşüyor yani hiç kalmıyor"

1369200011_organik.jpg

Uğurlu sistemin çalışma şekli olarak da, "Temizleme işleminde püskürme yani shower sistemi kullanılıyor. Daha sonrasında ise çok kuvvetli vakumlarla çekiliyor o kimyasallar. Kullanılan kimyasallar temizleme işlemi bittikten sonra her programda yeniden arındırma kaynatma adı verilen arındırma işlemi yapılıyor. Bu kaynatma işlemi sırasında kirli kısım karbon içerisine hapsoluyor." Dedi.

Kimyasal maddelere karşı cildi hassas olanlar için bu yöntem önemli olacaktır. Emre Uğurlu bu konuyla ilgili olarak ise; "Bizim kıyafetlerimizde ürünler hazır olduğu anda bile herhangi bir koku yok. Cilt rahatsızlıklarında herhangi bir alerji, kızarıklık durumlarının önüne geçiyor. Çünkü herhangi bir kimyasal kalmıyor ortada" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.