Bilim & Teknik

Büyük gün yarın!

Ay tutulması ve Süper Ay, 33 yıl sonra birlikte yaşanacak.

Büyük gün yarın!

Yarını(Yani Pazar gününü) pazartesiye bağlayan gece Ay bir kez daha Dünya’nın gölgesinde kalacak. Bu kez tutulmayı ‘süper’ kılan, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu anda gerçekleşecek olması. GüneşAy ve Dünya'nın hemen hemen aynı doğrultuda sıralanması tam Ay tutulmasına yol açıyor. Bu sırada Dünya, Ay ile Güneş'in arasına giriyor, Ay ise Dünya'nın gölgesinde kalıyor.

Ay tutulması anında Ay ile Dünya arasındaki mesafe 356 bin 880 kilometreye kadar iniyor. Bu "yakınlaşma", yerkabuğunda gerilim ve gel-git kabartılarına yol açabilecek. Dünya'nın yörüngesine en yakın olduğu anda Ay, çok daha parlak ve büyük görünecek. Ay'ın yüzeyine güneş ışıkları kenarlardan vurup yansıyarak Dünya atmosferi içinden geçecek. Bu, Ay'ın kızılımsı bir renge bürünmesine neden olacak. "Kanlı Ay" diye tanımlanan olay ortaya çıkacak.

1443299931_img20150926233321.jpg

 Kanlı ay Türkiye'de ne zaman görünecek?

28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı saat 03:00’te başlayacak olan tutulma, NASA verilerine göre 1 saat 11 dakika sürecek. Eğer hava şartları uygun olursa, tutulma Türkiye’den de izlenebilecek. Ay yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an ise saat 5:57'de gerçekleşecek. Kanlı ay tutulması, Türkiye’den 03:00 ile 06:30 saatleri arasında izlenebilecek.

Süper Ay ve Ay tutulması, Avrupa'dan Güney Amerika'ya Dünya'nın birçok yerinden izlenebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.