Bilim & Teknik

Çalışmasını Facebook üzerinden paylaşan insanlarda narsisizm tespit edildi

Yapılan bir araştırmaya göre çalışmasını Facebook üzerinden paylaşan kişiler narsisizm belirtileri sergiliyorlar

Çalışmasını Facebook üzerinden paylaşan insanlarda narsisizm tespit edildi

Facebook'ta, her spora gittiğinde paylaşım yapan, boy boy fotoğraflarını gözünüzün içine sokarcasına arka arkaya koyan bir tanıdığınız var mı? Eğer varsa, cümleyi okumayı bitirmeden o kişinin kim olduğunu düşünmüşsünüzdür bile. Yapılan yeni bir araştırma, aklınıza gelen kişinin ve ona benzer kişilerin, yani kendi çalışmasını Facebook üzerinden paylaşanların narsisizim belirtilerine sahip olduğunu ortaya koydu.

Narsisizm, kişinin kendini çok beğenmesi ve hatta olduğu kişiye, dış görünüşüne ilgi duyması durumudur. Bu kişiler kendilerine hayran oldukları için başkalarının da onları sevmesini, onları takdir etmesini isterler ve buna göre davranırlar.

1471177075_narsisizm.jpg

Toplamda 555 kişinin katılımıyla yapılan bu araştırmayı, başka kaynaklar tarafından da destekleniyor. O yüzden yoga yaparken veya bisiklet sürerken fotoğraf paylaşmadan önce tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.