Bilim & Teknik

Charles Darwin'in tüm yazışmaları artık çevrimiçi

Artık oturduğunuz yerden Charles Darwin'in kişisel yazılarının pek çoğunu keşfetme imkanınız var.

Charles Darwin'in tüm yazışmaları artık çevrimiçi

Cambridge Üniversitesi, yeni ortaya çıkan veya yeni "yeniden yorumlanan" 400 mektup da dahil olmak üzere, evrimci bilim adamının bugüne kadar gelmeyi başarabilen tüm yazışmalarını çevrimiçi olarak yayınladı. Herkese açık olarak bulunabilen koleksiyon şu anda 1822 ile 1882 yılları arasında yazılmış, HMS Beagle'daki etkili zamanından Türlerin Kökeni Üzerine ve yaşamın sonu yansımalarına kadar uzanan 15.000'den fazla mektubu kapsıyor.

Bu internet arşivi, Darwin'in yaşamının kapsamlı bir resmini görmenin tek yolu bile olabilir. Üniversite, Üniversite, 2023'ün başlarında çıkacak olan son basılı baskının, fiziksel kopyalarına ulaşmak çok geç ulaşılan bazı mektupları içermediğini belirtiyor. Ancak baskı pek çok yazı, bazı söz ve teorileri bağlama oturtmak için dipnotlar ve bibliyografyalar içerecek.

Charles Darwin'in tüm yazışmaları artık çevrimiçi

Paylaşılan bu son yazışma grubu, araştırmacının yaşamı boyunca evrime yönelik tutumun nasıl değiştiğini görmesi açısından da ayrıca bir önem taşıyor. Darwin, 1882'ye gelindiğinde, doğal seçilimin genç bilim adamları arasında büyük ölçüde bir gerçek olarak kabul edildiğini gözlemledi. Bu durum Türlerin Kökeni'nin 1859'da ilk yayımlanmasından sonra bilim dünyasında karşılaştığı ilk düşmanlıklarla keskin bir tezat oluşturuyor.

Bu elbette yazışmaları fiziksel olarak elinizde tutmakla aynı şey değil. Ancak bu dijital arşiv meraklıları bir yana, konuyla ilgili akademisyenler için interneti daha da kıymetli hale getiren bir gelişme. Diğer dijital arşiv projelerinde olduğu gibi, yerinizden kalkmadan ve pamuklu eldiven giymek zorunda kalmadan bir tarihe dokunma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yorumlar
Matrix
Dinsiz ataist adamın ne yapalım yazmişlarini site kendine gel milleti sapittirmaya kalkma insan gibi haber yap
Cevapla
SLM
Şu adamında haber yapıyor örnek alıyorsunuz adama göre herşey tesadüf olmuş Bu dünyayı yaradan ALLAH CC inkar edenlerin ebediyeti cehennem bunu darwin söylese inanırsınız,ama ne hikmetse Ortada ALLAH CC nin kitabı KURANI KERİM var herşeyi detaylı yazıyor inanmıyorsunuz Peygamberler gönderiyor doğru yolu gösteren kitapları açıklayıcı olarak,Halâ Darwin Bence bu Darwin teoricileri ALLAH a şirk koşuyor bu haberi yapanda Unutma senide benide yaradan herşeyin sahibi maliki ALLAH CC dir
Cevapla
Küskanbey
Onların ataları maymun olabilir bizi ilgilendirmez ki?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.