Bilim & Teknik

Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi!

Çin Havacılık, Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından  okyanusları gözlemlemek için geliştirilen Hayyang-2B uydusunu uzaya fırlattı. İşte detaylar!

Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi!

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Havacılık, Bilim ve Teknoloji Şirketi tarafından  okyanusları gözlemlemek için geliştirilen Hayyang-2B uydusu, ülkenin Şaanşi eyaletindeki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Long March-4B (Uzun Yürüyüş) roketiyle yörüngeye gönderildi.

Fırlatmanın Uzun Yürüyüş roket ailesinin 288. uzay misyonu olduğu, uydunun tüm hava şartlarında gün boyunca çalışabilme kabiliyetinin bulunduğu ifade edildi.

Okyanuslardaki gerçek zamanlı yüzey sıcaklığı, yüzeydeki rüzgarların hızı, okyanuslara yağan yağmur ve buharlaşma durumunu takip edeceği kaydedilen uydunun, ekolojik durum ve kaynakların gözlemlenmesi için de kullanılacağı bildirildi.

Çin uzaya okyanus gözlem uydusu gönderdi!

HY-2B'nin daha sonra fırlatılması planlanan HY-2C ve HY-2D uydularıyla okyanus gözleminde bir uydu ağı oluşturacağı, hizmet süresinin 5 yıl olduğu belirtildi. Çin, okyanus ve deniz gözlem uydularından HY-1A'yı Mayıs 2002'de, HY-1B'yi de Nisan 2007'de, HY-1C'i de geçen ay uzaya ay fırlatmıştı.

Çin'in uzay konusunda büyük yatırımları bulunmakta. Bu konuda çalışmalara devam eden devlet, ileride daha farklı işlere de imza atmak adına kollarını sıvamış durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.