Bilim & Teknik

İsveç halkı çipleniyor!

İsveç halkı anahtar, kredi kartı, personel kartı, bilet gibi şeyleri artık deri altında taşıyacak. İşte detaylar!

İsveç halkı çipleniyor!

İsveç halkı anahtar, kredi kartı, personel kartı, bilet gibi şeyleri yayında taşımak yerine bunların hepsini bir arada barındıran deri altı çipi teknolojisine giderek uyum sağlıyor.

Dünyada mikroçip kullananların sayısı 10 binken, 10 milyon nüfuslu İsveç’te bu sayı 4 bine çıktı. Pirinç tanesi büyülüğünde olan, baş parmak ve işaret parmağı arasında deri altına yerleştirilen mikroçipler günlük hayatı oldukça kolaylaştırıyor. 

Bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan çipler akıllı telefonlarla programlanıyor ve şırınga ya da başka yolla deri altına yerleştiriliyor. İsveç’te deri altı çiplerin sayısının artmasındaki en büyük neden firmaların çalışanlarına ücretsiz personel kartı amacıyla çip vermeleri.

İsveç halkı çipleniyor!

İsveç halkı çipleniyor! - Resim : 1

Şifre, imza ve anahtar gerektiren tüm platformlarda kullanılan mikroçiplerin ortalama fiyatı ise 180 dolar civarı. Teknolojinin gelişmesiyle insanoğlunun hayatı artık giderek kolaylaşıyor. Buna dizel araçların sonunun gelmesi, robotların servis yapar, dans eder, savaşır hale gelmesi ve çip örneği verilebilir. 

Peki ya siz bu çip olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce güvenli bir yöntem mi? Ne gibi tehlikeler arz ediyor? 

Yorumlar
DZMFE
Muhâbere, matbû'at, neşriyyât, seyâhat, muhâsebe, sanâyi', tıb', elektrik, elektronik gibi her sâhada teknolojiyi -hattâ çipli kredi kartı- kullanıp da halihazırda kullandığı teknolojileri biraraya getiren bu teknolojiye i'tirâz edenlere akıllı mı denir ahmak mı? Çipi deri altına değil de cüzdana yerleştirseler ne farkedecek? Telefonuna yüklediğin ve umarsızca kullandığın onca programla bir dosya hâline gelmedin de bundan mı ürküyorsun?!
Cevapla
Gökalp
Kişisel mahremiyet diye bir şey kalmaz, gerçi cep telefonları ile birlikte bu zaten kalmamıştı. İnternetten bir şey aradığınızda dikkat ederseniz aradığınız şeyle ilgili bir sürü reklam gelir karşınıza, bütün verilerinizle server larda size ait bir dosya oluşuyor sizden bağımsız. Çip'i taktıkmı adamların veri dosyalarında bir dosyadan başka bir şey değilsiniz artık. Şimdi en azından cep telefonu ve kredi kartından uzak olduğunuzdan görünmez birisiniz.
Cevapla
ni
değişen tek şey yine birileri birilerini yöntme
Cevapla
Merve saygin
Sağlık açısından da çok tehlike li. Vücutta yabancı bir maddenin salınımı. Ohh ne âlâ herkesin ne yaptığından haberdar olmak için süper çözüm bulmuşlar. Asla bedenime böyle bişey koydurmam
Cevapla
DZMFE
Kimyevî boyaları, spreyleri sürdür; Hızmaları, pīrsingleri taktır; Amerikan bezlerini girdir; Moda diye ayak bileklerini dış te'sîrlere ma'rûz bırak: Sonra da "sağlık" de!..
Timurrayne
Çip olayı o amerikayı borca bağlayan ve isimleri sır gibi saklanan tampliye tapınakçıların işi.Bütün dünyadaki insanları çipleme hedefleri var ve onlara boruyu çıkaran olursa o çiple susturacaklar
Cevapla
DZMFE
Sâhi mi?!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.