Bilim & Teknik

Çin'den Amerika'yı bitirecek hamle!

Çin, dünyanın ilk madencilik robotunu bu yıl Kasım ayına kadar uzaya gönderecek.

Çin'den Amerika'yı bitirecek hamle!

Çin, bu Kasım ayında uzaya asteroid madencilik robotu gönderecek. IEEE Specturm raporuna göre, Origin Space dünyanın ilk madencilik robotunu uzaya göndermek için geri sayıma geçti.

Uzay madenciliğinin ilk adımları atılıyor!

Çin'e ait, özel uzay madenciliği şirketi olan Origin Space, Kasım 2020'ye kadar asteroid madencilik robotunu uzaya göndermekle kararlı. Asteroit madenciliği yapacak olan robot, asteroitlerin nihai madenciliğini hedefleyen değerli kaynakları belirleme ve çıkarma yeteneklerinin bir ön değerlendirmesi yapmak için görev alacak.

Çin'den Amerika'yı bitirecek hamle! - Resim : 1

Long March roketinde ikincil bir yük olarak fırlatılacak olan, 30 gram ağırlığındaki asteroid madencilik robotu NEO-1'in, 500 kilometre yükseklikte dünyanın etrafında bir yörüngeye girecek olması hedefleniyor.

Origin Space kurucu ortağı Yu Tianhong, ABD dergisine verdiği bir röportajda; ''Amaç, simüle edilmiş küçük gök cismi yakalama, akıllı uzay aracı tanımlama ve kontrolü gibi birden çok işlevi doğrulamak ve göstermek." açıklamasında bulundu.

Daha önce hiç bir kuruluş NEO-1'in işlevine yakın bir operasyon gerçekleştirmedi. Dolayısıyla bu projenin göstereceği başarının tartışmaya açık olduğu söylenebilir. Origin Space'in bu projede belli bir ilerleme kaydedebilmesi durumunda, trilyon dolarlık bir endüstrinin de temellerinin atılacağı öngörülüyor.

Yorumlar
V37
"Amerika'yı bitirecek" biraz saçma bir başlık olmuş sanki, 30 gramlık bir madencilik robotonun endüstriyel bir devrim yapacağını düşünüyormuş gibi
Cevapla
Mustafa
Evrende her maddenin bir kütle çekimi vardır. Muhtemelen yapılan araştırmalara göre de asteroidin boyutuna oranla kütle çekimi yalnızca 30 gramlık bir cismi yörüngesine almaya yeteceğinden o boyutta bir cihaz tasarlanmıştır. Yani burada dikkat etmeniz gereken cismin gramajı değil ne kadar büyük bir inovasyon olduğudur. Unutmayın ki günümüzde bilgisayarlar mikrogram seviyelerine indirgenmiştir ve bunlarla yapabileceğiniz işlemler sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.