Bilim & Teknik

Çin'den QHD çözünürlüğe sahip yeni bir esnek ekran geliyor!

Çin, 5.6 inçlik QHD Amoled esnek ekran panelinin üretim çabalarını artırdı.

Çin'den QHD çözünürlüğe sahip yeni bir esnek ekran geliyor!

Esnek ekranların önümüzdeki yıllarda hayatımıza gireceğini öngörmek sanırım yanlış olmaz. Hatta son zamanlarda yayınlanan bir raporda 2024 yılında dünya genelindeki akıllı telefonların yarısından çoğunda esnek ekranların olacağı belirtilmişti. Şimdiye kadar Samsung, LG gibi Güney Koreli firmaların üzerinde çalıştığı ve prototiplerini geliştirdiği esnek ekran üretimine Asya'nın en büyük ülkesi Çin'de dahil olmaya başladı.

Geçtiğimiz yıllarda çakma olarak tabir ettiğimiz klon ürünlerle dünya pazarına girmeye çalışan Çin'in yeni teknolojilere yabancı olduğu birçok kasim tarafından dile getirilmişti. O zamanlar çakma üretimden öteye geçemez denilen Asya devi şimdilerde hiç şüphesiz mobil ve genel teknoloji sektöründe önemli bir pazar payına sahip ve bu yönde rol oynamaya devam ediyor. Yani dünyada birkaç büyük şirket yeni nesil ekranlar üzerinde çalışırken onların boş boş oturmadığına emin olabilirsiniz. 

1441912686_img20150910175459.jpg

Bu gelişmeler ışığında Şanghay merkezli EDO Technology firması 5.6 inçlik WQHD (2560x1440p) esnek AMOLED ekran panelini duyurdu. Şirket bunun bir başlangıç olduğunu ve ilerleyen yıllarda daha iyi panellerin üretimine geçileceğini vurguluyor. Yani şimdiye kadar sadece kalıplara maruz kalmış şekilde üretilen kavisli ekranların yerini esnek ekranlar alacak. Şimdilerde "ne gerek var canım böyle bir şeye" şeklinde eleştirilen esnek ekranlar donanım bileşenleri ile birlikte akıllı telefonları daha ince ve daha güçlü hale getirecek potansiyele sahip.

Hiç şüphesiz Çin'in hesaba katılması gereken bir güç olduğunu belirtmem gerekiyor. Zira Çin, XiaomiOnePlusLenovoHuaweiMeizu ve diğer akıllı telefon üreticilerini içinde barındıran bir ülke. Biz Çin'in esnek ekran üretiminde diğer Avrupalı devleri bu noktada geride bırakabileceğini düşünüyoruz.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.