Bilim & Teknik

Çöp arabalarında devrim!

Çöp toplama araçları artık ses çıkarmayacak.

Çöp arabalarında devrim!

Belediyeler teknolojiyi son damlasına kadar kullanıyorlar. Bir zamanlar ellerinde süpürge kürek sokak sokak çöp toplayan çöpçüleri hatırlarsınızdır. O zamana bakıldığı zaman bugünkü çöp toplama araçları oldukça teknolojik görünüyor.

Şimdi yeni geliştirilen hibrit çöp toplama araçları ilgi odağı oldu. Yeni nesil araçlar sayesinde hem karbon salınımı hem de gürültü azalmış olacak.

1368856180_cop.jpg

Çevre temizliği alanında gelişen önemli bu adımı ilk olarak İstanbul'da Kadıköy Belediyesi attı. Türkiye'de ilk kez evsel atıkların toplanmasında kullanılmak üzere 10'u hibrid sistemli 5'i tamamen elektrikli yeni nesil araçları kullanılmaya başlandı.

Bu hibrit araçlarla Kadıköy'de çöpler artık gürültüsüz olarak toplanabilecek.Bu araçların yakıt tasarrufuna katkı sağlayacağını söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı, ayrıca gürültü kirliliğinin önüne de geçilmiş olacağını belirtti.

Belediyenin isteği doğrultusunda Hollanda ve İtalya'da üretilen çöp toplama araçlarındaki üst ekipman aracın motorundan bağımsız batarya sistemi ile çalışıyor ve böylelikle çöplerin boşaltılması esnasında gürültü gerçekleşmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.