Bilim & Teknik

Covid-19 nasıl ortaya çıktı? Bilgi Wuhan'dan geldi

Tüm Dünya’nın başına musallat olan korona virüs salgınının çıkış noktası olan Çin’in Wuhan kentinden, duyanların sinilerini tepesini çıkaran bir iddia geldi.

Covid-19 nasıl ortaya çıktı? Bilgi Wuhan'dan geldi

İlk olarak Çin’de resmi bir şekilde 2019 yılının sonlarına doğru duymaya başladığımız, daha sonra hızla dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 virüsü, artık herkesin malumu olduğu üzere Çin’in Wuhan kentinden doğmuştu. Ancak o günden bu yana aradan geçen yaklaşık 2 senede hala gizemini koruyan bir husus var, o da bu virüs doğal yollarla mı yoksa laboratuvar yoluyla mı bulaştı?

İşte bugün Dünya Sağlık Örgütü cephesinden gelen bir haber, bu olayın doğal kaynaklı ancak ihmal yüzünden gerçekleştiği görüşünü destekliyor. İddialara göre Wuhan’da Covid virüsünün neyin sebep olduğu bilinmekteymiş. Üstelik bu konuda bilimsel araştırma yapılarak bir makale bile yazılmış.

Covid-19 nasıl ortaya çıktı? Bilgi Wuhan'dan geldi

Yapılan bilimsel çalışmada, Wuhan’daki hayvan pazarı incelenmiş ve bu pazarda yoğun şekilde vahşi hayvan ticaretinin yapıldığı ve bunun da Covid-19 dolaşımını aşırı derecede arttırdığı tespit edilmiş. Bu tespitleri bir makalede derleyen bilim insanlarının bu çalışması, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tam 2 defa reddedilerek yayınlanmasının önüne geçilmiş. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tavrı ise, virüsün kaynağı nedir sorularının yanıtının uzunca bir süre alınamamasına neden olmuş.

Her ne kadar makale 2020 yılında reddedilse de çalışma 2017-2019 yılları arasında pazarın belirli aralıklarla incelenmesine ve bu süre zarfında canlı hayvan pazarında covid virüsünün olağan üstü hızla artış gösterdiğine dayanıyor. Söz konusu makale ancak 2021 yılında yayına alınabildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.