Bilim & Teknik

Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur?

Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur? İşte cevabı!

Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur?

İstiridye, sümüklü böcek ve midye gibi yumuşakçaların dış kabukları, hayvan yapılarındaki tipik hücrelerden farklı.

Bunlar daha çok kalsiyum karbonat ve az miktarda proteinden  genellikle yüzde 2’den az oluşur.Kabuğun içini örten doku, protein ve mineral salgılayarak kabuğu oluşturur.

Önce kalsiyum içermeyen bir tabaka olan konçiyolin protein ve sağlamlığı sağlayan doğal olarak üretilen bir polimer olan çitin karışımı oluşur. Daha sonra yoğun olarak kalsiyum içeren prizmatik tabaka ve nihai olarak inci benzeri tabaka gelir.

Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur?

Bu süreç, inşaatlardaki gibi önce çelik kafesi (protein), daha sonra üzerine çimentoyu (mineral) dökmeye benzer.

Kara hayvanlarında kemiklerin hayvanla birlikte büyümesi gibi, salyangoz ve istiridyeler de zaman içinde genişleyip kabuklarını büyütmek zorundadır. Bunun için kabuğun kenarlarına yeni malzeme ilave etmek gibi bir zorunluluk ortaya çıkar.

Sözgelimi, salyangoz kabuğunun en yeni kısmı hayvanın dışarı çıktığı deliğin çevresindedir. İç örtüsünün dış kenarları, bu delikten yeni kabuk üretir. İşte tüm sır burada yatıyor sevgili Teknolojioku takipçileri.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.