Bilim & Teknik

DisplayPort 1.4 8K Çözünürlük Desteği İle Geliyor

VESA tarafından açıklanan DisplayPort 1.4 protokolü USB-C üzerinden 8K çözünürlüğe destek verecek

DisplayPort 1.4 8K Çözünürlük Desteği İle Geliyor

Video Electronics Standards Association, yani bilinen adıyla VESA, DisplayPort 1.4 protokolü hakkında bazı tanımlamaları yayınladı. Bu protokol ile 8K çözünürlük desteği geliyor.

displayport-1.4.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Günümüzde 4K çözünürlüğün standart haline gelmeye çalıştığı bu süreçte DisplayPort 1.4 teknolojisi ile 8K çözünürlük için de destek gündeme geldi. Bu desteğin USB Type-C ile desteklenebilecek oluşu da dikkat çekici ayrı bir nokta. 

USB Type-C protokolünün telefonlar,bilgisayarlar ve tabletlerde yer alacağını düşünecek olursak, 8K çözünürlüğe kadar çıkış verebilecek olmaları dikkat çekici bir gelişme olacaktır. Bu standart ile TV üreticilerinin UHD TV'lere dahil etme niyetinde olduğu HDR için HDR Meta Transport desteği, arttırılmış ses desteği gibi yenilikler de gelecek. 

8K çözünürlükte HDR videoları 60 Hz hızında aktarabilecek olan DisplayPort 1.4 protokolü 4K çözünürlükte ise 120 Hz desteği sunabilecek.          
          
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.