Bilim & Teknik

İnsan beynine uzaktan bilgi yüklemek mümkün hale geliyor!

I Know Kung-Fu!


Matrix serisini izlemeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Neo, matrix dünyasına geçiş yaptığında beynine dışarıdan bilgiler yükleniyordu ve bu bilgileri sanki yıllardır kullanıyormuş gibi hareket edebiliyordu. Morpheus'un Neo ile yaptığı Kung-Fu sahnesi 100 yılın en iyi 5 sahnesinden biri olarak seçilmişti.

Kaliforniya'da bulunan HRL Laboratuvarı Matrix'te izlediğimiz bu karşıdan yükleme işleminin insan beynine uyarlanabildiğini açıkladı. 

Araştırmacılar, bir kişinin beynine bilgileri doğrudan verilerek hareketlerin daha önceden öğrenilmiş gibi hareket edilebildiğini ve resim yapmayı bilmeyen birinin bir anda iyi bir ressam olabileceğini iddia ettiği bir simülatör geliştirdiler.

Bunun bilim dünyasında büyük bir değişim ve gelişim olacağı aşikar ve insan beyninin sınırlarının öğrenilmesi için de büyük bir fırsat olduğu ortadaki bir diğer gerçek. 

Aşağıdaki videoda uçak kullanmayı bilmeyen sıradan birinin beynine verilen sinyaller neticesinde uçağı nasıl uçurduğunu görebilirsiniz...

Peki siz hangi bilgiyi beyninize yüklemek isterdiniz?

 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.