Bilim & Teknik

DPÜ öğrencisinin 'hızlı şarj' projesi 100 bin TL'lik teşvik primi aldı!

Dumlupınar Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğrencisinin projesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 100.000 TL'lik teşvik almayı başardı.

DPÜ öğrencisinin 'hızlı şarj' projesi 100 bin TL'lik teşvik primi aldı!

Kütahya Dumlupınar üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Tayfun Çapar, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknogirişim Teşviğini almaya hak kazandı.

Proje fikri sahibi Tayfun Çapar konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “DPÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının destek verdiği Tekno Girişim Projesi'ne başvuruda bulundum. Proje fikrim ilgi gördüğünden dolayı destek almaya hak kazandım. Bu proje çalışmalarımda bana yardımlarını esirgemeyen hocam Yrd. Doç. Dr. M. Faruk Ebeoğlugil’e desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Aynı zamanda bu projede üniversitemizin bana sağlamış olduğu imkânlardan dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören'e teşekkür ederim.”

1433431014_img20150603232235.jpg

Günümüzde herkesin elinde olmazsa olmazlardan olan akıllı cep telefonların en önemli sorunları hızlı şarj olmaması ve şarjlarının çabuk bitmesidir. Bizde bu sorunları dikkate alarak bu konu üzerinde çalışmalara başladık. Yapılacak olan grafen temelli süper kapasitör sayesinde bataryalar normalinin 1000 katı daha hızlı şarj edilebilecekler diyen Tayfun Çapar sözlerini şöyle sürdürdü: “Pil teknolojisinde elektrik yükünün depo edildiği parçalara kapasitör adı veriliyor. Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşacak enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazlar eskisinden çok daha hafif olacak.

Biz uygulayacağımız yeni teknik sayesinde ucuz malzeme kullanarak bir diskin üzerinde, 30 dakikadan daha kısa bir sürede, 100 mikro kapasitör üretmeyi hedefliyoruz. Mikro kapasitörlerin üretilmesinde Light Scribe DVD yazıcılar kullanılacaktır. Yeni süperkapasitör bataryaların etkili çalışabilmesi için iki elektrotun aralarındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmeleri gerekir. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektrik yükü depo edilebiliyor.”

Bizlerde Tayfun Çapar arkadaşımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.