Bilim & Teknik

Dünyanın İlk Hidrojen Jet Motoru Denemesi Başarılı Oldu

Rolls-Royce ve Avrupalı havayolu EasyJet, şirketlerin sonunda havacılığın sera gazı emisyonlarını ortadan kaldıracağını umdukları bir teknoloji olan hidrojen jet motorunu başarıyla test ettiklerini duyurdu.

Dünyanın İlk Hidrojen Jet Motoru  Denemesi Başarılı Oldu

Rolls-Royce dün yaptığı basın açıklamasında, yer testinin "dünyanın hidrojenle çalışan ilk modern hava motorunun” hazır olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Havacılıkta elektrikli uçak yapmak elektrikli araç yapmaktan çok daha zor olduğu için en iddialı sektörlerden biri olarak kabul ediliyor. Yenilenebilir güneş ve rüzgar enerjisiyle şarj edilen piller, uzun uçuşlar için çok yavaş kalıyor. Bu nedenle havayolları ve uçak üreticileri, yandığında karbondioksit yerine su buharı üreten hidrojen gibi daha temiz yakıtlarla çalışabilen uçaklar geliştirmek için çalışıyor.

İki şirket, Birleşik Krallık'ta gerçekleştirilen yer testi için dönüştürülmüş bir Rolls-Royce AE 2100-A bölgesel uçak motoru kullandı. Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi, test için kullanılan yakıtı İngiltere'nin Orkney Adaları'ndaki Eday'de bir hidrojen üretim tesisinde üretti. Hidrojen rüzgar ve gelgit gücüyle yapıldığından yeşil hidrojen olarak adlandırılıyor.

Dünyanın İlk Hidrojen Jet Motoru  Denemesi Başarılı Oldu - Resim : 1

Dünyanın İlk Hidrojen Jet Motoru Denemesi Başarılı Oldu

Hem Rolls-Royce hem de EasyJet, sera gazı emisyonlarını azaltmak için bazı şirket taahhütlerinde bulundu ve iklim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olması için yeşil hidrojen arıyor. Ancak şimdilik, yeşil hidrojen hala çok yetersiz ve yapımı da çok maliyetli. Yine de Biden yönetimi de dahil olmak üzere bazı hükümetler, daha fazlasını üretmek için bu alana büyük yatırımlar yapmaya başladı.

Yeşil hidrojen yenilenebilir enerji ile üretilirken, günümüzde hidrojenin çoğu hala gaz kullanılarak üretiliyor. İş hidrojeni temiz bir yakıt olarak dönüştürmeye geldiğinde işin asıl zor kısmı bu: çünkü temiz yakıt ancak onu üretmek için kullanılan enerji kaynağı kadar temizdir. Hidrojen üretimi için gaz kullanıldığında ise  süreç gezegeni ısıtan karbondioksit emisyonlarını serbest bırakır ve “temiz yakıt”ı asıl amacından saptırır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.