Bilim & Teknik

Dünyanın ilk renkleri söyleyen robotu

Ünlü sanatçıya renkleri söyleyen robot monte edildi.


Teknoloji gelişmeye devam ederken, yeni ve ilginç icatlar karşımıza çıkmaya devam ediyor. Hayatın her alanında kullanılabilecek yeni teknolojiler yaşamı biraz daha kolaylaştırıyor.

Renk körü olan bir sanatçı, kullandığı göz robotu sayesinde renklerin seslerini dyabiliyordu. Sanatçı Neil Harbisson, doğuştan renk körü ve sadece siyah beyaz görebiliyor. Ancak Harbisson, yaklaşık 10 yıldır renkleri görmek için elektronik bir göz kullanıyordu. Sanatçı, renk frekanslarını alıp sese dönüştüren bu “robot” sayesinde renklerin sesini duyabiliyor.

1395142078_ad129927175-1.jpg

Geçen ay Barselona'da bir dizi operasyon geçiren Harbisson’a, daha derin bir algı verecek implante cihaz kafatasının içine yerleştirildi. Proje sözcüsü Mariana Viada konuyla ilgili açıklamasında; "Renkler arasında artık daha fazla ayrım olacak ve bu çok daha geniş ve daha kesin. Ama en önemli yeni olan şey şimdi diğer cihazlarla bağlanabilir olmasıdır.” dedi.

Robot, WiFi alıcı sayesinde baktığı zamanlarda bile cep telefonu arayıcılığıyla renkleri söylüyor.

Harbisson konuyla ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamada, “Bu yeni bir teknolojinin duyurulması değil, bu yeni bir ürün de değil. Bu bizim duyularımızı akıl almaz bir yöntemle kullanmamızı sağlayan bir organ, vücudumuzun bir parçası olacak” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.