Bilim & Teknik

eDrink Kupası İle Telefon Şarj Edebilmek Mümkün Olacak

Ann Makosinski, telefon şarj edebilen eDrink kupasını geliştirdi

eDrink Kupası İle Telefon Şarj Edebilmek Mümkün Olacak

British Columbia Üniversitesi'nde okuyan 18 yaşındaki Ann Makonski, akıllı telefon kullanıcıları için oldukça dikkat çekici bir icat geliştirdi. eDrink adını verdiği kupa ile, sıcaklığı elektrik enerjisine dönüştürerek telefon şarj etmeyi başardı.

1450976276_edrink-1.png

Ann Makosinski, telefon şarj edebilen eDrink kupasını geliştirdi

eDrink adını verdiği kupa ile telefon şarj etmeyi başaran Ann Makonski, kupa içine koyulan kahve veya sıcak bir sıvının soğuması sırasında boşa çıkan sıcaklığı elektrik enerjisine dönüştürecek bir sistem geliştirdi ve kupaya USB üzerinden bağladı telefonu şarj etmeyi başardı. Bu şarj işleminin ne kadar besleme yaptığı henüz net değil fakat bu fikrin gelişmeye çok açık olduğu ortada.

Ann Makonski'nin ilk icadı bu değil. Henüz 15 yaşındayken vücut ısısından güç alan bir el feneri geliştiren Ann Makonski, geçtiğimiz dönemlerde de vücut ısısınndan elde edilen güç ile elektrik ağı etkisini azaltan bir teknoloji patenti nedeniyle Shell tarafından 50 bin dolar ile ödüllendirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.