Bilim & Teknik

Einstein'ın teorisi bir kez daha doğrulandı

Albert Einstein'ın bundan 100 evvel ortaya attığı ve bilim adamlarının evrenin işleyişine en uygun teori olarak öngördükleri teori bir kez daha teyit edildi.


Einstein'ın İzafiyet Teorisi'nin teyit edilmesine sebep olan bu gözlemler uzayın en güçlü teleskoplarla bile görülemeyen karanlık ve en büyük tarafını anlayabilmek için bir kapı araladı.

Teori ne söylüyor ?

1466068900_einstein.jpg

Bu önemli teori uzaydaki cisimlerin kütleleri ne kadar büyükse yer çekim kuvvetleri de o kadar büyüktür diyor. Ve ayrıca çok büyük kütleli cisimlerin (örn; karadelikler) zamanı bükebilme yeteneğine sahip olmalarını sağlayan zaman çekim kuvetlerinin var olduğunundan bahsediyor.Aynı zamanda da teoriye göre bütün evren yerçekimi dalgalarıyla kaplı.

Teori nasıl teyit edildi ?

1466068948_ligolivingstonaerial2.jpg

Teori daha önce yine aynı gözlemevi tarafından test edilmişti. LIGO(Lazer İnterferometer Yer Çekimi Dalgası Gözlem Evi) iki kara deliğin çarpışıp birbirini yutması sonucu oluşan yer çekimi dalgalarına ait sinyalleri ikinci kez kaydetti.Gök bilimcier , 1.4 milyar ışık yılı uzaklıkta birbirini yutan iki karadeliğin başka bir çiftini daha tespit ettiler. Bilinenlere göre şimdiye dek sadece iki defa gerçekleşen olayda iki karadelik birbirlerine yaklaşıyor ve birbirlerini yutmaya başlıyorlar. Bunun sonucunda da ortaya yer çekimi dalgaları formunda bir enerji açığa çıkıyor. Gözlemevi tarafından tespit edilen sinyaller de buna işaret ediyor.

Onun dahiyane düşünceleri bu teoriyi ortaya atarken bir yandan da teorisinin asla ispatlanamayacağını düşünüyordu.Şimdi ise teknolojinin müthiş gelişiminin yararı onu sadece bu konuda yanılttı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.