Elektrik telleri neden kışın gergin yazın sarkık olur?

Dondurucu ve soğuk havaların içerisine girmeye hazırlandığımız şu zamanlarda önemli bir soruyu sizlere basitçe açıklamak istedik. Yazın elektrik direklerinde gördüğümüz sarkık teller kışın ne oluyor da çok gergin oluyor? İşte olayın perde arkası....

Elektrik telleri neden kışın gergin yazın sarkık olur?

Kış ayına girerken hepimizin aklına gelen birtakım sorular olabiliyor. Bazılarımız bu soruları merak edip araştırırken, bazılarımız ise "amaan banane" diyip geçebiliyor. Bugün sizlere yaz ve kış aylarında oldukça belirgin olan bir durumdan bahsedeceğiz.

Teller yazın sarkıkken kışın neden gergin olur?

Ana sorumuz tellerin sıcaklık durumuna göre şekillenmesi diyebiliriz. Bazı maddeler sıcaklığa maruz kaldıklarında hacimlerinde büyük değişiklikler olabiliyor. Veya tam tersi durum söz konusu olduğunda hacimleri düşebiliyor. Biraz daha detaya inersek: Yazın sıcak aylarda sarkık olarak gördüğümüz teller ne oluyor da kışın sarkabiliyor? İşte bu sorunun yanıtını bize "Genleşme ve Büzüşme" veriyor.

Kısaca Genleşme ve Büzüşme değinirsek;

Genleşme nedir?

Isının maddeler üzerinde bıraktığı etkilerinden birisidir. Genleşme demek maddenin hacmini ısı aldığı için artırmasıdır diyebiliriz. Örnek olarak ise yazın elektrik tellerinin sarkık vaziyete geçmesini söyleyebiliriz. Hacmi artan teller bundan dolayı ağırlaşmaya ve sarkmaya başlar. En nihayetinde bizim yazın gördüğümüz halini alırlar.

Elektrik telleri neden kışın gergin yazın salık olur?

Büzüşme ise;

Maddenin ısı verdiği için hacmini azaltmasıdır desek yeterli olabilir. Bu olayda ise teller, hacim kaybettikleri için hafifleyerek gergin duruma gelirler. Yaz aylarında gördüğümüz ancak kışa doğru gerginleşen hadisenin aslını bu şekilde açıklayabiliriz. Genleşmeye bir diğer örnek verecek olursak Güneş'imizin ömrünün sonuna doğru sıcaklığını arttırmasını söyleyebiliriz.

Ölüm evresine girecek olan Güneş'in sıcaklığı artarak hacminin büyümesine ve etrafından dönen gezegenlere şu anki konumundan daha fazla yaklaşmasına neden olacak. Daha sonra sıcaklık kaybedecek olan Güneş gittikçe küçülerek hacmini kaybedip kırmızı cüce şeklini alacak.

Genleşme ve büzüşmeyi kısaca sizlere anlatmaya çalıştık. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.