Bilim & Teknik

Elon Musk: ''Muhtemelen öleceksiniz, ancak proje ihtişamlı''

Space X'in kurucusu Elon Musk, Mars'ta koloni kurma projesine katılacak olan kişilerin ölme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi!

Elon Musk: ''Muhtemelen öleceksiniz, ancak proje ihtişamlı''

Elon Musk, Kızıl Gezegen Mars'ta koloni kurma projesine katılacak olan kişilerin "büyük ihtimalle öleceğini" fakat projenin " oldukça ihtişamlı" olacağını dile getirdi.

Elon Musk: ''Muhtemelen öleceksiniz, ancak proje oldukça ihtişamlı''

ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in kurucusu Elon Musk, SpaceX'in, Starship uzay aracını yörüngeye taşıyacak itici roket Super Heavy prototipi inşa etmeye bu hafta başlayacağını söylemişti.

Diğer yandan SpaceX, Ay ve Mars uzay seferleri için tasarladığı Starship mekiğini test etmeye devam ediyor olduğunu belirtelim. SpaceX söz konusu roketin ikinci test çalışmasını gerçekleştirdi. ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan tesiste yapılan testin başarılı olduğu duyuruldu. Starship test sırasında 152 metreye kadar yükseldi, ardından ise dizayn edildiği üzere yere güvenli iniş yaptı.

Diğer yandan Space X'in kurucusu Elon Musk, 'İnsanlar Mars'a Zirvesi'nde konuşurken üzerinde çalışılan Mars'ta koloni kurmanın risklerinden bahsetti. Musk, "Açık olayım bu oldukça tehlikeli ve zor bir şey" diyerek Mars'a koloni kurmak üzere gitmeye gönüllü olacaklara "Ölme ihtimaliniz yüksek" uyarısında bulundu. Öte yandan Musk, süreç zor olsa da başarılı olursa "oldukça ihtişamlı" olacağını dile getirdi.

Elon Musk: ''Muhtemelen öleceksiniz, ancak proje ihtişamlı'' - Resim : 1

Musk'un açıklamasının tamamı ise şu şekilde;
"Bunun oldukça zor ve bir o kadar tehlikeli olacağını vurgulamak istiyorum. Bu gerçekten zor ve korkaklara göre değil. Büyük ihtimalle öleceksiniz, epey zor geçecek. Fakat gerçekleşirse oldukça ihtişamlı olacak

Şirket iyi gelişme kaydediyor. Asıl sorun ise Mars'a giden kişileri hayatta tutmak.

Ana mesele Mars'a ulaşmak değil. Asıl mesele Mars'a bir üs, kendini idame ettirebilecek bir şehir kurmak. Mars'ta bir yakıt tesisi, Mars Base Alpha adlı bir üs inşa edeceğiz, sonra kendini sürdürüp gitmesini sağlama noktasına geleceğiz."

Şimdiye kadar inşa edilmiş en güçlü itici roket olacak olan Super Heavy, sıvı oksijen ve metan yakıtla doldurulduğunda 3500 ton ağırlığa sahip olacak. Starship ile birlikte ise 120 metre uzunluğunda olacak. 

Ayrıca roket, sahip olduğu bu değerler ile SpaceX bünyesinde bulunan Falcon Heavy’den ve Apollo uzay aracını Ay'a taşıyan Saturn V roketinden yaklaşık iki kat büyük olacak.

SpaceX, Ay ve Mars'a kargonun yanısıra tek seferde 100 kadar yolcuyu gönderebilmek için Starship'i geliştirmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Mars planlarıyla ilgili Twitter üzerinden açıklamalar yapan Musk, Mars'a ilk insanlı seferleri ise 2030'lu yıllarda gerçekleştirmeyi planlıyor. Ayrıca 2050 yılına kadar 1 milyon insanı Kızıl Gezegen'e göndermeyi planladığını ise daha önce belirtmişti.

Yorumlar
vankaldırım mıhendızı
marsta ölmek en büyük hayalim
Cevapla
ne alaka
saçma
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.