Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, Starlink isimli uzaydan internet projesini hayata geçirmek için ilk adımı atıyor.

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor

Elon Musk bazıları için hayal gibi görünen uzaydan internet projesi Starlink görevini gerçekleştirecek ilk uyduları göndermeye başlıyor.

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor

Elon Musk tarafından geçtiğimiz dönemlerde dile getirilen ve bir çok insan tarafından gerçekleştirilemez olarak görülen uzaydan internet projesi için Musk, projenin ilk ayağını başlatmaya hazırlanıyor. SpaceX şirketi gerçekleştireceği Starlink isimli bu proje ile uzaya yerleştirilen uydular sayesinde internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Dünya’nın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket ilk aşama için 60 uyduyu alçak dünya yörüngesine göndermek için çalışmalarını hızlandırdı.

Elon Musk uzun süredir gerçekleştirmek istediği uzaydan internet projesi ile yüksek hızlarda kablosuz interneti insanların hizmetine sunmak istiyor. Bu amaç doğrultusunda TinTin A & B uydularını 2018 yılında PAZ görevi kapsamında deneme amaçlı olarak alçak dünya yörüngesine çıkartan şirket, artık gerçekleştirmek istediği uzaydan internet erişimi için süreci başlatıyor. 

Elon Musk uzaydan internet projesini hayata geçiriyor - Resim : 1

Son olarak Falcon 9’un taşıma bölümüne yerleştirilen uyduların fotoğrafını paylaşan Elon Musk, SpaceX şirketi bünyesinde gerçekleştireceği Starlink adı verilen bu proje kapsamında, yörüngelere yerleştirilmek istenen 12 bin uyduyu 4.225 adet ve 7.518 adet olarak iki gruba ayırıp, grupları farklı yüksekliklere yerleştirmek istiyor. Uyduları istenilen yüksekliklere bıraktıktan sonra Falcon 9 roketinin deniz üstünde yer alan bir platforma dikey olarak iniş yapması planlanıyor.

 Elon Musk, Starlink görevi için çok heyecenlı

Uzaydan internet projesi için ilk kalkışını Florida’da yer alan Cape Canaveral Üssü’nden gerçekleştirecek Falcon 9 roketinin taşıdığı internet uydularının tanesinin 227 kg ağırlığında olduğu, navigasyon sistemine sahip olduğu ve bu uyduların yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabileceği belirtiliyor. Dünya’ya düşme durumunda yüzde 95’i yanarak yok olacağı belirtilen uyduların yerleştirilme çalışmaları için Elon Musk’ın çok heyecanlı olduğu belirtiliyor.