Elon Musk’ın şirketi SpaceX, uzay çalışmaları için büyük bir engel oluşturuyor

Uzaya gönderdiği roketlerle dünyanın en önemli uzaycılık şirketlerinden biri haline gelen SpaceX, Starlink uydularının konumu ve çalışma sistemleri yüzünden eleştirilere konu oldu.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, uzay çalışmaları için büyük bir engel oluşturuyor

Radyo astronomisi üzerindeki olumsuz etkisini azaltma çabalarına karşın, SpaceX'in Starlink uyduları hala sorun oluşturmakta. Hollanda merkezli Düşük Frekans Dizisi (LOFAR) teleskopunda çalışan astronomlar, bu durumun, bilimsel keşiflerin önemli bir yolu olan radyo astronomisi için gelecekteki kaygıları artırdığını ifade ediyor.

Starlink uydularının "istemsiz elektromanyetik radyasyon" yaydığı, bu hafta Uluslararası Astronomik Birlik tarafından bir açıklama ile duyuruldu. "LOFAR radyo teleskopu ile SpaceX'in Starlink uydu takımının 68 üyesi üzerinde gözlemler yaptık" diye bildiren bir grup uluslararası araştırmacı, bu hafta Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan bir çalışmada bulgularını paylaştı.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, uzay çalışmaları için büyük bir engel oluşturuyor

Araştırmacılar, Starlink uyduları ile ilişkili radyasyonun, iletişim indirme sinyalleri için kullanılan 10.7 ila 12.7 GHz radyo frekanslarından çok daha düşük olan 110 ve 188 MHz frekansları arasında algılandığını belirttiler.

Tabi bu açıklamaların ardından gözler SpaceX’e ve doğal olarak da bu şirketin sahibi olan Elon Musk’a yöneldi. Bununla birlikte dünyanın en zengin insanı konumunda bulunan ve bu unvanını da SpaceX ve Tesla gibi iki dev şirketine borçlu olan Elon Musk, şu an için söz konusu eleştiriler karşısında herhangi bir yanıt vermedi.