Bilim & Teknik

Elon Musk'ın yeni uzay aracı ile astronotlar manzaranın keyfini çıkaracak!

SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk, SpaceX Dragon adındaki yeni uzay aracını tanıttı. Uzay manzarası bu araç ile artık izlenebilecek.

Elon Musk'ın yeni uzay aracı ile astronotlar manzaranın keyfini çıkaracak!

Elon Musk'ın kurduğu SpaceX, şu anda 15 Eylül'de yapılması planlanan, tarih yazımı yapan tamamı sivil fırlatma için Dragon uzay aracında bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Yeni Dragon aracı Uluslararası Uzay İstasyonu yerleştirme mekanizmasını, yolcuların geçebileceği şeffaf bir kubbe ile değiştirecek. Uzay ve Dünya'nın panoramasını yörüngesel bir perspektiften almak için yapılan bu değişiklik oldukça ses getirecek.

Cam kubbe, Dragon kapsülünün burnunda veya fırlatılmaya hazır bir Falcon 9 roketinin üzerine dik olarak yüklendiğinde en üst noktasında olacak. Bir seferde bir yolcunun kullanabileceği alan uzay aracı, Dünya atmosferinden güvenli bir şekilde çıktıktan sonra açılacak.

Sonrasında uzay aracı olduğunda gözlem güvertesini korumak için geri döndürülebilen koruyucu bir örtü ile açığa çıkacak. Dönüş yolculuğuna yeniden içeriye girecek.

SpaceX CEO'su Elon Musk, kullanımdaki yeni modifikasyonun konsept görüntüsünü paylaşan bir tweet'te bunu "muhtemelen en çok "uzayda" hissedebileceğiniz cam kubbe" olarak nitelendirdi.

SpaceX'in yeni uzay aracında yer alan bu mekanizma, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından inşa edilen ve 2010 yılında kurulan bir gözlemevi modülü ile neredeyse aynı yapıda. SpaceX'in bu görüntülerine dayanarak, Dragon versiyonu kesintisiz bir şeffaf yüzey olacağını söyleyebiliriz.

Bu değişiklik, SpaceX'in planlanan ticari yolcu görevleri için en uygun olan Dragon'un daha kalıcı bir alternatif konfigürasyonunun yolunu açabilir. Ayırca bunların çoğu muhtemelen ISS'de herhangi bir gerçek yanaşma olmadan yörünge turları yapmayı hedefleyecektir.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Uzaylı UFO su piramit şeklindeki UFO görülmüş. Şunu merak ediyorum. Uzaylılar psikiyatri konusunda ABD den ne kadar daha bilgili. Uzaylılar dünya insanından öncede var idiler. Kimbilir insan ırkını dünya üzerinde görünmesine imza etmiş olabilirler. Ancak dünya insanı adem ile Havva şeklinde var oldu diye inanılıyor. Veya diğer şekillerde. Amerikan mikroçipi insanların bedenlerine izinsiz veya rızasıyla konuyor. ABD bunu UFO uygarlığından öğrendi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.