Bilim & Teknik

Elon Musk'tan korkutan yapay zekaya açıklaması!

Elon Musk karamsarlığa devam ediyor. İşte Elon Musk'ın korkutan yapay zekaya açıklaması.

Elon Musk'tan korkutan yapay zekaya açıklaması!

SpaceX şirketiyle uzay taşımacılığında ve Hyperloop kara taşıma sistemiyle yeni bir dönem başlatan Elon Musk, yapay zeka konusunda tekrar uyardı. Yapay zekanın insanlık için en büyük tehlike olabileceğini tekrar belirten Musk, bu sefer insanlığın hayatta kalma şansını açıkladı.

Musk'a göre, yapay zekaya sahip robotlara karşı insanlığın hayatta kalma şansı %5 veya %10. Musk geçtiğimiz aylarda yapay zekanın insanoğluna hükmetmesini engellemek için kolları sıvamıştı. Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak yapay zekanın insanoğluna hükmedeceği kehanetini defalarca farklı zamanlarda dile getiren Musk, bunun çözümünün insanların da yapay zeka gibi bir beyin yapısından geçtiğini daha önce defalarca dile getirmişti. 

1511520553_dryt0ecxkkm6y0je-csneq.jpg

Musk, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına Neuralink isimli şirket kurarak araştırmalarına başladı. Daha önce bu iddiaları doğrulayan Musk'ın bu projesinin tek amacı insanların doğrudan beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar ve diğer elektronik cihazları yönlendirebilecek bir teknoloji geliştirmek. Musk'ın söylediğine göre, şirket 4 yıl içinde hedefe ulaşmak için yoğun bir mesai harcıyor. Musk'ın en ilgi çeken iddiasıysa bu teknolojinin bilim kurgu filmlerini aratmayacak telepatinin de önünü açacağı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.