Bilim & Teknik

Ev yapımı dijital saat bomba sanılınca gözaltına alındı

Texas'ta yaşayan Sudan asıllı 14 yaşındaki Ahmed’in ev yapımı dijital saati bomba sanılınca gözaltına alındı.

Ev yapımı dijital saat bomba sanılınca gözaltına alındı

Texas eyaletindeki Irving şehrinde yaşayan lise 1. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Sudan asıllı Ahmed Muhammed, boş zamanında küçük icat yapma hobisini yeni okulundaki öğretmenlerine de göstermek istedi.  Küçük bir devre kartı üzerine dijital gösterge ve güç kaynağı ile yaptığı basit saat düzeneğini çantasına koyan Ahmed, mühendislik dersinde öğretmenine saatini gösterdi.

Devreyi beğenen öğretmeni, yanlış anlaşılır diye başka kimseye göstermemesini tavsiye etti. Bir sonraki derste saatinin alarmı çalınca çantasından çıkarmak zorunda kaldı. Düzeneği gören İngilizce öğretmeni Irving MacArthur Lisesi okul yönetimine, onlar da polise haber verdi.

Polis küçük çocuğu önce birkaç saat boş bir sınıfta sorguladı. Ne öğretmenlerine ne de arkadaşlarına bunun bir bomba olduğunu söylemediğini, şakasını bile yapmadığını belirten Ahmed polisi inandıramadı.

1442467777_1.jpg

Bunun filmlerde görülen bombalara benzediğini söyleyen polis, Ahmed’i karakola götürdü. Burada sorgusu tamamlanan ve parmak izi alınan çocuk, ailesinin gelmesiyle serbest kalabildi.

14 yaşındaki çocuğa gözaltı ve yetişkin gözetimi olmaksızın sorgu kararını savunan polis sözcüsü James McLellan, “Bunun bir bomba olduğunu söylediği bilgisini aldık” dedi. “Düzeneği tuvalette ya da bir arabanın yakınında bıraksaydı bomba sanılabilirdi” diyen polis, yeni okul arkadaşlarının gözleri önünde elleri arkadan kelepçelenen çocuğun olayda hatalı taraf olduğunu öne sürdü.

Polisin kendisini “insan dışı ve suçlu gibi” hissettirdiğini söyleyen 14 yaşındaki Ahmed, bu olaydan sonra icatlarını asla okula götürmeme kararı aldı. 

Obama'dan Ahmed'e tweet

1442467543_1.jpg

ABD Başkanı Barack Obama, olayla ilgili kişisel Twitter hesabından Ahmed'e seslendi. Obama, "Güzel saat Ahmed. Beyaz Saray'a getirmek ister misin? Daha fazla çocuğa, senin gibi bilimi sevmeleri için ilham vermeliyiz. Amerika'yı büyük yapacak olan budur" yazdı.

Ahmed’e ayrıca Hilary Clinton ve  Mark Zuckerberg de attıkları tweet’lerle destek oldu. (kaynak: onedio.com)

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.