Bilim & Teknik

Evren düşünülenden daha hızlı genişliyor

Uzay çok hızlı büyüyor!


Astronomlar NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu sayesinde evrenin önceden hesaplanandan %5 ila %9 arasında daha hızlı genişlediğini keşfettiler.

John Hopkins Üniversitesi ve Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nde bir astrofizikçi olan nobel ödüllü Prof. Adam Riess önderliğindeki bir grup bilim insanı Hubble teleskobunu kullanarak tam 19 adet galaksinin barındırdığı yıldızların birbirlerine olan uzaklıklarının önceden hesaplanandan çok daha kesin olarak ölçmeyi başardılar.

 1464986421_uzay.jpg

Yani Evren son zamanlarda Bing Bang teorisinden sonra ölçülmüş oranlardan çok daha hızlı bir şekilde büyüme katediyor.

Eğer bu bilgiler onaylandığı takdirde ‘Karanlık Madde, Karanlık Enerji ve Nötrinolar’ yani evrrenin anlaşılması en zor üç çıkmazını açıklayabilmek için önemli birer ipucu olabilirler.

Prof. Riess düşüncelerini ise  ‘Bu şaşırtıcı bulgu Karanlık Madde, Karanlık enerji ve Karanlık Radyasyon gibi ışık yaymayan ve evren’in %95’ini tamamlayan bu karanlık tarafların anlaşılmasında önemli birer çıkış yolu olabilirler. Evren’in bu beklenmedik hızda genişlemesinin altında yatan olay Evren’in başlangıcındaki enerji dengesinin yeni tiplerdeki atom altı parçacıkları tarafından değiştirilmiş olma ihtimali, bu yüzden buna Karanlık Radyasyon deniliyor’ şeklinde belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.