Bilim & Teknik

Facebook'un gökyüzünden internet projesi iptal edildi!

Facebook, insansız hava araçları ile sağlayacağı havadan internet projesi kapsamında geliştirdiği Aquila'yı iptal ettiğini açıkladı.


En popüler sosyal paylaşım platformlarından biri olan Facebook, insansız hava araçları ile sağlayacağı havadan internet projesi Aquila'yı iptal ettiğini duyurdu.

2014 yılında başlatılan Aquila Projesi, test aşamasında havada kalım süresi konusunda sıkıntılar yaşayınca iptal edildi. Bu konuda sıkıntılar çeken şirket, geçtiğimiz dönem uçan dronlardan birinin kanadının hasar aldığını da duyurmuştu. Proje çalışmaları 2014'ten beridir devam ediyordu.

Ancak bu iptal haberi Facebook'un bu projeden vazgeçtiği anlamına gelmemekte. Havadan internet sağlama kapsamında Airbus gibi uçak üreticileri ile anlaşılacağı bildirildi. 

Aquila Projesi'nin iptal edilmesi üzerine İngiltere'nin Bridgwater kentinde kullanılan tesisin henüz kapatılıp kapatılmayacağı konusunda da bir açıklama gelmiş değil. 

Facebook'un mühendislik biriminin direktörü Yael Maguire, konu hakkında; ''Havacılık sektöründe önde gelen şirketlerin de bu teknolojiye yatırım yapmaya başlamasından heyecan duyduklarını, bu gelişmeler karşısında kendi araçlarını tasarlamaktan vazgeçtiklerini'' dile getirdi.

Henüz yeni geliştirilecek olan insansız hava araçlarının nasıl bir şeye benzeyeceği ve ya nasıl çalışacağı belli değil. Aquila, gündüzleri güneş enerjisi, geceleri ise aküyle çalışmaktaydı ancak deneme uçuşlarında sadece 90 dakika havada kalmayı başarabilmişti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.