Bilim & Teknik

Gen düzenleme tekniği ile zeki maymunlar üretildi!

Bilim insanları, insanlar üzerinde beyin gelişimini etkilediği bilinen bir geni maymunlara aktardı. Bu sayede maymunların, normalden çok daha akıllıca tavırlar sergilediği gözlemlendi.

Gen düzenleme tekniği ile zeki maymunlar üretildi!

Bilim insanları, ilk defa maymun beyinlerini daha insancıl hale getirmek için gen düzenleme tekniklerini kullandılar. Bu sayede al yanaklı makakların daha akıllı hareketler sergilediği gözlemlendi.

Gen düzenleme tekniği ile zeki maymunlar üretildi!

Bilim dünyası uzun süredir insanlar üzerinde gerçekleştirilen gen düzenleme tekniklerini gündemine almış durumda. Son olarak Çin'de dünyaya gelen genleri düzenlenmiş bebekler büyük tepki toplayarak tartışmalara sebep olmuş ve bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Beraberinde büyük ve etik tartışmaların cereyan ettiği bu tip gen düzenleme çalışmalarına bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları, maymun beynini insan beynine benzetmek üzere bir dizi çalışmalar yürüttü. Gerçekleştirilen çalışmaya göre insan beyninin gelişiminde önemli rol alan bir gen, maymunlara yerleştirildi.

Genleri düzenlenen maymunların diğer maymunlara göre daha akıllı hareketler sergiledikleri gözlemlendi. Oluşturulan yeni gen, maymun beyninin, insan beyninin gelişim sürecine benzer bir şekilde gelişmesini sağladı. China Daily gazetesine göre, genleri düzenlenen maymunların, normal maymunlara göre reaksiyon süreleri azalırken, kısa süreli hafızaları daha iyi performans gösterdi.

Colorado Üniversitesinden Genetik Bilimci James Sikela, MIT Teknoloji Dergisi'ne yaptığı açıklamada; ''Beyin evrimi ile ilişkili insan genlerinin üzerinde çalışmak için maymunlara gen aktarılması hayli riskli bir yol.'' şeklinde konuştu.

Bu çalışma, genin zeka gelişimindeki rolünü ve insanların nasıl bu kadar akıllı olacak şekilde evrim geçirdiğini anlaması açısından oldukça faydalı olabilir. Böylelikle insanların neden ve nasıl zeki hale geldiğini anlamak mümkün olabilecek. Bakalım ilerleyen günlerde bu mesele nasıl ele alınacak ve beraberinde nasıl tartışmaları doğuracak.

Yorumlar
sülo
daha durun neler nelr yapıklacak. dünyada kusurlu insan kalmayacak. hertürlü bozukluk düzelecek.
Cevapla
Bjk56
Yakında maymunlar onların öz anne babaları olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.