Bilim & Teknik

'Gök Balinası’ geleceğin ulaşım aracı olmaya aday!

Havaalanlarında Airbus A380 uçaklarını gördüğümüzde hâlâ heyecan duyuyorsanız "Gök Balinası"'nı henüz görmediniz demektir.

'Gök Balinası’ geleceğin ulaşım aracı olmaya aday!

Airbus firmasının A380 adlı yolcu uçağı modelini bilmeyeniniz yoktur. Ortalama 500 ila 850 yolcu kapasitesine sahip iki katlı bu yolcu uçağı şuan gökyüzünün tek devi durumunda bulunuyor. Ancak üzerinde çalışılan yeni bir uçak tasarımı A380’leri bile gölgede bırakacağa benziyor.

AWWA Sky Whale (Gök Balinası) olarak adlandırılan yolcu uçağının tasarımı İspanyol Oscar Vinals’a ait. Üç katlı olan uçak, tropik balık ile bilim-kurgu filmlerinde rastladığımız uzay araçlarının karması bir tasarıma sahip. İleri teknoloji kullanılan tasarım, kendi kendini onaran kanatlar, neredeyse dik kalkışı sağlayan döner motorlar gibi özelliklere sahip. Ayrıca uçakta düzgün hava akışını sağlayacak, hava türbülansını ve hava direncini azaltacak düzenekler de bulunuyor.

1420580748_img20150106232451.jpg

Şu an için bu teknolojinin mümkün ama geniş çaplı üretim bakımından uygulanabilir olmadığını söyleyen Vinals, bu tasarım üzerinde yıllarca araştırma yapmış. Uzmanlar, bu tür girişimleri, sektör dışından insanların hayal güçlerini kullanarak alışılmış tarza meydan okumasını memnuniyetle karşılıyor.

Liverpool Üniversitesi’nden hava-uzay mühendisliği öğretim üyesi Dr Michael Jump, uçak tasarımlarını değerlendirirken gözetilen üç faktör olduğunu belirtiyor. Bunlar: İtiş gücünün etkinliği (motorların ne kadar etkili olduğu), aerodinamik etkinlik (kalkış gücünün maksimum, hava direncinin minimum kılınması) ve yapısal etkinlik (taşınacak yük kapasitesi). Büyük havayolları genellikle denenmiş ve sınanmış tasarımlara sadık kalmayı tercih etmiştir. Jump, “Boeing ve Airbus bir silindir ve iki kanattan oluşan uçak yapımında oldukça deneyimli. Yeni tasarımlarda devrim yerine evrim daha mantıklı geliyor,” diyor.

1420580761_img20150106232511.jpg

Öte yandan Massachusetts Institute of Technology (MIT)’te profesör Mark Drela, basınç nedeniyle uçakların gövdesinin silindir şeklinde olması gerektiğini, bunun ardında biçimsel değil teknik nedenlerin yattığını belirtiyor. Drela, Vinals’in tasarımında ise biçimselliğin öne geçtiğini söylüyor ve uygulanabilirliğine şüpheyle yaklaşıyor. Tabii burada öncelikle imalatçı firmanın yeni uçağını satabilmesi için onun güvenli olduğunu kanıtlaması gerekiyor. 

Fakat Vinals bu konuda son sözü Albert Einstein’a bırakmak gerektiğini söylüyor: “Hayatın sizin için sakladığı nimetleri hayal gücünüzle önceden görebilirsiniz.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.