Ölüm tanrısı Osiris'in mezarı görüntülendi!

Mısır'ın Şeyh Abd el-Kurna antik mezarlığında kazı yapan arkeologlar, tanrı Osiris için inşa edilen mezarı buldu.

Ölüm tanrısı Osiris'in mezarı görüntülendi!

Mısır'ın antik Thebes kentinde İspanyol ve İtalyan arkeologlar tarafından yapılan kazılarda, M.Ö 750 ila 525 yılları arasında inşa edildiğine inanılan dev bir mezar ortaya çıkarıldı. Eski Mısır mitolojisinde "Ölüm tanrısı" olarak nitelendirilen Osiris"'e adanan çok katlı mezarın, Oserion olarak da bilinen ve Abidos kentinde yer alan Birinci Seti Tapınağı'ndaki mezarın kopyası olduğu belirtildi.

Arkeologlar, ana odası beş sütundan oluşan mezarın merdivenlerle aşağı inilen katında Osiris'in heykelini bulunduran bir tapınak yer aldığını belirtti. Tapınakta aynı zamanda ellerindeki bıçakları savururken tasvir edilen şeytani varlıklara ait kabartmalar yer aldığı bildirildi.

1420575491_img20150105234155.jpg

Tapınağın altında onlarca metrelik alan bulunduğunu belirten arkeologlar, kazılması gereken bu alanlara henüz ulaşılamadığını ifade etti. Çizimi çıkarılan antik mezarda, Osiris heykelinin yer aldığı mezarın 9 metrelik bir merdivenle bir diğer odaya bağladığı, buradan da aşağıda 6 metrelik bir merdiven daha indiği belirtildi.

1420575478_img20150105234123.jpg

                                                                  Osiris'e adanan mezarın ilk detaylı planı, halen kazılmamış iki odayı gösteriyor.

Mezarın koruyucularını tasvir eden kabartmaların yer aldığı oda, boş bir odayla bağlantılıyken, 7 metre altında kaldığı düşünülen iki oda henüz kazılamadığı için erişilemeyen bölgeyi temsil ediyor.

İspanyol haber ajansı EFE'ye bilgi veren  Dr. María Milagros Álvarez Sosa, 'şeytani kabartmaların mezara gömülenlere ait vücutları koruduğunu' belirtti. Osiris'in efsanevi mezarı olan yapının büyük önem taşıdığını belirten Alvarez, kazıya 2015'in sonbaharında devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: Al Jazeera