Bilim & Teknik

Gökyüzündeki yıldızlar neden renk değiştirirler?

Gökyüzündeki yıldızların neden renk değiştirdiğini hiç merak ettiniz mi?

Gökyüzündeki yıldızlar neden renk değiştirirler?

Işık kirliliğinin olmadığı ve havanın açık olduğu bir gecede gökyüzünde sayısız yıldız görebilmemiz mümkündür. Farklı büyüklüklere ve farklı renklere sahip olan bu yıldızlardan bazıları, sürekli olarak renk değiştirirler ve yanıp sönerek dikkatimizi çekerler. Bu yıldızların neden renk değiştirdiğini hiç düşündünüz mü?

Eğer bu olaydan yıldızın sorumlu olduğunu düşündüyseniz, o halde yanılmışsınız. Gökyüzündeki yıldızlardan hepsi birbirinden farklıdır ancak hiçbir yıldız birkaç saniyede renk değişimi yapabilecek bir yapıya sahip değildir. Yıldızları farklı renklerde görmemize sebep olmamıza neden olan şey, Dünya atmosferindeki hava akımıdır. Yıldızın ışığının Dünya'ya ulaştığı sırada atmosferdeki gazlar mercek görevi görürler. Sürekli olarak yer değiştiren bu gazlar, ışığın bir bölümünün kırılarak kaybolmasına neden olurlar. Bu da yıldızın bize ulaşan ışığında farklılıklar yaratır ve renklerin değiştiğini görürüz.

1470005506_hubbleomegacenturi.jpg

Yorumlar
fatmanur
ya kırmızılar kırmızı üst devse ya sarılar sarı alt devse ya maviler mavi üst devse ya da kırmızı dev
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.