Bilim & Teknik

Google kanser tespiti yapabilen cihaz için patent başvurusu yaptı!

Google'ın kanser teşhisinin konulmasında yardımcı olacak giyilebilir bir cihaz üzerinde çalıştığı ve patent başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Google kanser tespiti yapabilen cihaz için patent başvurusu yaptı!

Dev arama motoru Google'ın mobil teknoloji alanında olduğu kadar tıp alanında da birçok füküristik projelere imza atmış durumda. Şirketin geçtiğimiz yıl Google X projesiyle şeker hastaları için kandaki glikoz düzeyini ölçmek için geliştirdiği akıllı kontakt lens'ten sonra şimdilerde kanser teşhisinin konulmasında yardımcı olacak giyilebilir bir cihaz üzerinde çalıştığı bildirildi.

1427027838_img20150322143427.jpg

Telegraph'ın haberine göre Google X araştırma ekibi, sağlığın korunması ile bağlantılı yeni çok daha iddialı bir projeyle karşımıza çıkacak. Şirketin kanserin varlığını saptayabilen bir cihaz üzerinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)ile birlikte kanser veya Parkinson ölümlerini azaltmayı hedefledikleri "Nanoparçacık Phoresis" olarak adlandırılan bir süreç üzerinde çalıştığı belirtildi.

1427027824_img20150322143443.jpg

Ayrıca şirketin bu kapsamda kandaki kanser hücrelerinin takibinde ve iyileştirilmesinde yardımcı olacak cihaz için patent başvurusunda bulunduğu açıklandı. Patent'in ayrıntıları henüz netlik kazanmış değil ancak projenin Google ayağında en az beş yıl uzakta olduğu ve bu fikrin onaylanması gerektiği söyleniyor

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.