Bilim & Teknik

Google müthiş bir proje üzerinde çalışıyor

Google, Project Soli ile farklı bir teknoloji sunacak.


Google her alanda araştırma ve geliştirmelerine devam ediyor, Şirketin geçtiğimiz yıl geliştirici konferansında Project Soli adında bir proje duyurmuştu ancak, bu proje hakkında o zamandan beri çok az haber yayınlandı.

Yeni gelen bilgilere göre Google, Project Soli  projesini sessiz sedasız geliştirmeye devam ediyor. Peki bu projedeki geliştirilen teknoloji ne işe yarayacak?

Project Soli ile çalışılan teknoloji bir kişinin dokunmadan bir cihazı çalıştırmasını sağlayacak. Bunun için ise sadece eliyle işaret yapacak. Örneğin iki parmak şıklatması ile radyonun sesini açıp kapatabileceksiniz. Bu teknoloji, bir kişinin fiziksel hareketlerini tespit etmek için küçük bir çip ve özel radar sensörlerini kullanıyor. 

1462792533_screen-shot-2016-05-07-at-1.43.29-pm.png

En son haber Google Soli projesi denetleyicisi ve İleri Teknoloji ve Projeler laboratuar başkanı Regina Dugan’dan gelmişti ancak, Soli geleceği için iyi bir işaret gibi görünmüyordu. Microsoft’un benzer bir teknolojiyi geliştirdiğini duyurması, şirketin bu projeden vazgeçebileceği söylentilerine neden olmuştu. Fakat, Google futuristik teknolojisi ile ilerliyor gibi görünüyor.

Google son zamanlarda, Soli projesinde çalışmak üzere  yazılım mimari için iş ilanı verdi.  İş ilanında iş bilgisi Soli teknolojisi ile  Android Wear ve Google Hizmetlerinin entegrasyonunda çalışacak yazılım mimarı olarak belirtilmiş.

 Soli henüz tam anlamıyla hazır olmayabilir ancak, Google projeden vazgeçmiş gibi görünmüyor. Şirketin bu yılki Google I/O geliştirici konferansında ürünün geleceği hakkında daha fazla ayrıntı paylaşması bekleniyor. Bakalım Google, Soli projesini nereye kadar götürebilecek ve hangi cihazlarda sunabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.