Google'ın "Akıllı Lens" teknolojisi sağlık sektöründe kullanılmaya hazırlanıyor!

Novartis’in göz sağlığı alanında çalışmakta olan şirketi Alcon, Google’ın “akıllı lens” teknolojisini göz sağlığında kullanmak üzere lisans sözleşmesi imzaladı.

Google'ın "Akıllı Lens" teknolojisi sağlık sektöründe kullanılmaya hazırlanıyor!

Novartis’in göz sağlığı alanındaki şirketi Alcon ile Google Inc. bünyesinde faaliyet gösteren Google[x] arasında sınırlı lisanslama sözleşmesi imzalandı. Google bünyesinde özel olarak küresel sorunlara çözüm üretmekle görevlendirilmiş bir grup olan Google[x] ekibi ile yapılan bu sözleşme Alcon’a Google’ın ‘akıllı lens’ teknolojisini tıp alanında geliştirme fırsatı sunarken, Alcon’un gelecek ürün portföyünü ve kontakt lens ve intraoküler lens alanındaki varlığını da pekiştirme potansiyeli taşıyor.

Google’ın elektronik bileşenlerin minyatürleştirilmesi konusundaki başarısı, Novartis’in ilaç ve tıbbi cihaz konularında sahip olduğu derin uzmanlığı tamamlayacak. Böylece, hastalıkların vücut içerisinde haritasının çıkartılmasına, hatta önlenmesine yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesi mümkün hale gelecek. Anlaşma, öncelikle diyabet hastalığının takibi ile görme bozukluklarının tedavisi konusunda yeni uygulamalarda kullanılacak.

Akıllı kontakt lens glukoz ölçümü yapacak

1406286221_smartlense.jpg

Novartis, akıllı lens teknolojisiyle öncelikle göz sağlığında iki alana odaklanmayı hedefliyor.

İlk uygulama alanı diyabet hastalarının hayatını kolaylaştırmaya yarayacak. Göz yaşı sıvısında ölçüm yapacak ve mobil bir cihaz ile kablosuz bağlantı kuracak şekilde tasarlanmış ‘akıllı kontakt lens’ yoluyla vücuttaki glukoz seviyesi sürekli ölçülerek diyabetlilerin hastalıklarını yönetmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

Presbiyop, yani yaşlılığa bağlı yakını görememe sorunu ise bu teknolojinin kullanılacağı diğer alan olacak. Gözlüksüz okuyamayan presbiyopili hastalar için geliştirilecek ‘akıllı lens’, refraktif katarakt tedavisi kapsamında adapte olabilen bir kontakt lens ya da intraoküler lens yoluyla gözün yakındaki nesnelere doğal ve otomatik odaklanmasının sağlanması hedefleniyor. Adapte olabilen görüş düzeltme yeteneği ile göze görme yeteneğinin geri kazandırılabilmesi mümkün olabilecek.

“Biyoloji ve teknolojiyi bir araya getiriyoruz”

1406286303_guldem-berkman-winally-1.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman; “Henüz karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlara çözüm üretmek amacıyla Google’ın ileri teknolojisi ile Novartis’in biyoloji alanında sahip olduğu bilgi birikimini bir araya getirmek için sabırsızlanıyoruz. Sağlık alanında önemli gördüğümüz bu işbirliğinin biyoloji ve teknolojiyi daha önce hayal edilmedik şekilde bir araya getirmesini öngörüyoruz. Aynı zamanda bu işbirliği, geleneksel yaklaşımın ötesine geçerek ‘giyilebilir teknolojilerin’ sağlık ve hastalık yönetimine dair sunduğu avantajlardan da faydalanmamızı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Anlaşma ile ilgili açıklama yapan Alcon Türkiye Genel Müdürü Stephan Eigenmann ise Sağlık alanında paradigma değişikliği yaratacağına inandığımız Google ile yaptığımız bu işbirliğinden büyük heyecan duyuyoruz. Alcon’un göz sağlığı ve kontakt lens alanındaki tecrübesini Google’ın yenilikçi “akıllı lens” teknolojisiyle birleştirerek dünya genelinde milyonlarca göz hastasının cevaplanmamış tıbbi ihtiyaçlarına müşterek çözümler üretebileceğimiz yeni bir ufkun önünü açmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu bağlamda giyilebilir teknolojilerin gerçek anlamda insan hayatını etkilemesi ve yer alması sağlanmış oluyor. Adım saymaktan öteye gidemeyen akıllı saatler ve diğer ürünler yerine firmaların bu alanda çok daha fazla yatırım yapması gerekiyor diye düşünüyor ve Novartis'i yaptığı bu innovasyon için tebirk ediyoruz.