Bilim & Teknik

Görme bozukluklarına artık son!

ABD'de bilim insanları, laboratuvarda, bazı görme bozukluklarının tedavisine yönelik kök hücrelerden insan retinası üretti.

Görme bozukluklarına artık son!

ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi'nden iki araştırmacı 9 ay süren çalışmada laboratuvarda binlerce kök hücreyi bazı kimyasallarla besleyerek, bu hücrelerin göz küresinin arka duvarını kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakası retinaya dönüşmelerini sağladı.

Araştırmacı Kiara Eldred, 9 aylık çalışmaları sonucunda ışığa tepki veren, tenis topunun yarısı şeklinde ve çapı da yaklaşık iki milimetre olan minik retinalar ürettiklerini kaydetti.

Laboratuvarda büyüyen hücrelerin aynı bir bebeğin gelişiminde olduğu gibi benzer bir süreci takip ettiğini ifade eden Eldred, laboratuvarda büyük bir özenle büyütülen retinaların biyolojik olarak insan gözündekinin aynısı olduğunu belirtti.

Görme bozukluklarına artık son!

Johns Hopkins Üniversitesi'nden biyolog Robert Johnston, amaçlarının nakledilebilecek insan retinası geliştirmek ve retinada görme kaybına neden olan kusurlu bölgelerin tedavisine yönelik olduğunu kaydetti.

Johnston, bu çalışmadaki diğer bir amacın da bu geliştirilen retina organoidlerini kullanarak glokom ve sarı nokta hastalığını daha iyi anlamanın olduğunu vurguladı.

Teknoloji geliştiği sürece bu tarz sorunlar da artık aşılabilir kılınacak. Tabii ki bu sefer de farklı problemler çıkmazsa insanoğlunun karşısına.

Yorumlar
Ertan Taner
Tavuk karası olarak bilinen Retinitis pigmentosa rahatsızlığım var.bilinen bir tedavi henüz yok..yakın zamanda akıllı lens ( multifokal mercek) taktırdım.dileğim bu tedavi yönteminin bizlere umut olması
Cevapla
Ali
Ya bu haberler çok ama çok sevindirici ama yurt dışında olduğunu görünce tedavi tam anlamıyla olsa bile ülkeye gelmesi yıllar sürecek ve o tedaviye ulaşmanın maliyeti
Cevapla
yakup
kankseri de artık son yapsalar türkiyede kanser denilen hastalık ortadan kalksa....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.