Bilim & Teknik

Güneş'e yolculuk başlıyor

NASA'nın yeni uzay aracı Parker Solar Probe cumartesi günü fırlatılıyor. İlk kez bir uzay aracı Güneş'e bu kadar yaklaşacak.


ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın 1.5 milyar dolara mal olan uzay aracı Parker Solar Probe 11 Ağustos Cumartesi günü Kennedy Uzay Üssü'nün yer aldığı Florida'daki Cape Caneveral bölgesinden güneş sistemimizin gizemli yıldızı Güneş'e doğru yollanacak.


Güneş'e yolculuk başlıyor

Herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa Parker Solar Probe Güneş'in 'Corona' (Korona ya da Taç katmanı) olarak adlandırılan kavurucu atmosferi boyunca uçacak olan ilk uzay aracı olacak. Korona katmanının işleyişinin daha iyi anlaşılması Dünya'daki güç nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını tahmin etme konusunda bilim insanlarına faydalı bilgiler sağlayabilir.

Güneş'te sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artıyor. Güneş yüzeyinde 10.000 Fahrenheit derecelik sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor.NASA, Parker Solar Probe aracının neden korona katmanının bu kadar yüksek sıcaklıklara sahip olduğunun anlaşılmasına ışık tutmasını umuyor.  NASA her ne kadar bu misyona 'Güneş'e dokunmak' adını verse de aslında uzay aracı Güneş yüzeyinin 6.16 milyon km üzerinden geçiş yapacak.

Aracın yıldıza uzaklığı kulağa fazla gelse de NASA bunun Güneş'teki şartlar dikkate alındığında oldukça yakın bir geçiş olduğunu belirtiyor. Zira aracın Güneş'e dönük kısmı 1370 santigrat derecelik sıcaklığa dayanacak. Aracın üzerindeki yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit koruma kalkanı aracı oda sıcaklığında tutacak. Bu kalkan Güneş'in radyoaktif etkisine de dayanıklı olacak şekilde geliştirildi.

7 yıl sürmesi beklenen yolculuğu boyunca uzay aracı tam 24 kez korona katmanı üzerinden uçacak. Bir otomobil büyüklüğündeki uzay aracı 1.5 milyar dolara mal oldu.

Yorumlar
YAKUP
ARACIN GÜNEŞİN SICAKLIĞINA DAYANMASI VE santimetre kalınlığındaki karbon kompozit koruma kalkanı OLMASI GELİŞMİŞ TEKNOLOJİYE SAHİP OLDUĞUNU GÖSTERİR SÜPER..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.