Güncel

NASA Güneş'e kaşif yollayacak!

NASA, Ağustos ayı başında Güneş'e keşif aracı yollayacağını duyurdu.

NASA Güneş'e kaşif yollayacak!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ağustos ayı başında Güneş'e keşif aracı yollayacağını duyurdu. Bu tarihte ilk kez gerçekleştirilecek bir keşif anlamına geliyor ve önemi tüm uzay bilimcileri için büyük.

NASA'dan yapılan açıklamada, Parker Solar Probe adı verilen aracın, 6 Ağustos'tan sonra Delta 4 roketiyle fırlatılacağı bildirildi. Bu da akıllara direkt Elon Musk'ı getiriyor. Biliyorsunuz kendisi NASA için uzay araçları üzerinde çalışıyor. 

Parker Solar Probe'nin, yıldızın korona adı verilen milyon derecelik atmosferinde Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor. Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtildi. Bu da kesinlikle heyecan verici bir durum. Peki Güneş'i incelemenin insanlık için ne gibi bir yararı var? 

Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve koronadaki çok yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor. 

Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor. Bakalım Parker Solar Probe, beklenilen performansı bizlere vererek görevlerini yerine getirebilecek mi göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.