Bilim & Teknik

Güneş’in en yakın görüntüsü ortaya çıktı! Hiç böyle görmediniz!

Dünyamıza ısı ve ışık kaynağı olan Güneş’i merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu görüntüyü mutlaka incelemeniz gerekiyor!

Güneş’in en yakın görüntüsü ortaya çıktı! Hiç böyle görmediniz!

Güneş olmasaydı dünyamız nasıl bir yere dönüşürdü hiç düşündünüz mü? Isı ve ışık kaynağı olmasının yanı sıra dünyamıza daha pek çok katkısı olan Güneş, şimdiye kadar pek çok bilimsel araştırmaya konu oldu. Aynı zamanda net görüntü yakalamak için çok fazla çaba harcadığımız Güneş’in yakın bir görüntüsü, Daniel Inouye Güneş Teleskobu tarafından yakalandı.

Güneş’in en yakın görüntüsü ortaya çıktı! Hiç böyle görmediniz!

Son zamanlarda Güneş’e yönelik bilimsel çalışmaların sayısı arttı. Hem bilgi anlamında hem de görsel manada Güneş’e dair eskiye oranla çok daha fazla detaya sahibiz. Ancak bunların hiçbiri yeterli sayılmaz. İnsanoğlu her zaman daha fazla bilgiye ve görselliğe aç. Bitmek tükenmek bilmeyen merakımız, bizleri eşsiz evrenimiz hakkında daha fazla araştırma yapmaya itiyor. Bu araştırmalar kapsamında Güneş hakkında ortaya çıkan yeni bir görsel, meraklılarını heyecanlandırmaya yetti.

Güneş’in en yakın görüntüsü ortaya çıktı! Hiç böyle görmediniz! - Resim : 1

Güneş ile ilgili son görüntü James Webb Teleskobu tarafından yakalanmıştı. Şimdi ise Daniel Inouye Teleskobu oldukça detaylı bir görüntüyü insanlığa servis etti. Söz konusu görsel, Güneş’in en ayrıntılı kısımlarını görmemize olanak sağlıyor.

Görsel, teleskobun 31 Ağustos’taki açılışını kutlamak üzere Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından yayınlandı. Yapılan açıklamada, “NSF’nin Inouye Güneş Teleskobu, güneşimizi keşfetme ve anlama şeklimizi sonsuza dek değiştirecek dünyanın en güçlü güneş teleskobudur. İç görüleri, ulusumuzun ve gezegenin güneş fırtınaları gibi olayları nasıl tahmin edeceğini ve hazırlayacağını değiştirecek.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.