Hap şeklinde kamera geliştirildi! Amaç mide rahatsızlıklarını tespit etmek

Yutulabilir video kapsül endoskopları bir süredir ortalıkta dolaşıyor ancak bunlar ciddi şekilde sınırlılardı ve hareket için tamamen yerçekimine ve sindirim sistemine dayandıkları için doktorlar tarafından kontrol edilemiyorlardı.

Hap şeklinde kamera geliştirildi! Amaç mide rahatsızlıklarını tespit etmek

Araştırmacılar, GW Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu tarafından duyurulduğu üzere, uzaktan kontrole izin veren hap şeklinde bir kapsül geliştirerek bu sınırlamayı henüz aşmış olabilirler.

Bu teknoloji, doktorların geleneksel endoskopiye potansiyel bir alternatif sunarak olası sorunlu alanları görselleştirmek ve fotoğraflamak için sindirim sistemi boyunca NaviCam adı verilen minyatür bir video kapsülü tam anlamıyla kullanmasına olanak tanıyor. Hareket için harici bir mıknatıs ve video oyunu tarzı oyun çubukları kullanılıyor.

Hap şeklinde kamera geliştirildi! Amaç mide rahatsızlıklarını tespit etmek

GW Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu'nda Acil Tıp profesörü olan Andrew Meltzer, "Geleneksel bir endoskopi, hastalar için invaziv bir prosedürdür, anestezi ihtiyacı ve işten izin alınması nedeniyle maliyetli olduğundan bahsetmiyorum bile" dedi. "Manyetik olarak kontrol edilen kapsüller, ülserler veya mide kanseri gibi üst GI yolundaki sağlık sorunlarını taramanın hızlı ve kolay bir yolu olarak kullanılabilir."

Sonuçların olumlu olmasına rağmen bu teknoloji hala test aşamasında. Tıbbi teknoloji şirketi AnX Robotica'daki Meltzer ve meslektaşları, 40 kişilik bir çalışma yürüttüler ve doktorların, %95’lik bir başarılı görselleştirme oranıyla, kapsülü midenin tüm ana bölgelerine kadar doğru bir şekilde kontrol edebildiğini buldular. Bu hastalara ayrıca kameranın herhangi bir yüksek riskli lezyonu kaçırmadığını doğrulamak için geleneksel bir endoskopi uygulandı.