Öğrenciler çok sevinecek! Yeni dönemde 4 gün okul 3 gün tatil uygulaması başlıyor!

Eğitim tarafında köklü reformlar yaşanmaya devam ediyor. Muhtemelen öğrenciler son alınan kararlardan bir hayli memnun kalacaklar. İşte konunun detayları.

Öğrenciler çok sevinecek! Yeni dönemde 4 gün okul 3 gün tatil uygulaması başlıyor!

Türkiye’de eğitim ve öğretim tarafında, kısa sürede çok şey değişti. Değişmeyen şey ise okul saatleri ve tatil süreleri oldu. Fakat bu durum da yakında değişebilir. Teknolojinin gelişmesi ve yeni neslin akıllı telefonlara bağımlı bir hale gelmesi, eğitimcilerin de öncelikli konuları arasında yer alıyor.

Eğitim denildiğinde, dünyanın 1 numaralı ülkesi olan Finlandiya, öğrencilerin sosyalleşmesi için ilginç bir uygulamayı pilot bölgelerinde test etti. Olumlu geri dönüşler sonrasında bu modelin ülke genelinde uygulanması kararı alındı. Alınan karara göre yeni dönemde öğrenciler okula yalnızca 4 gün gidecekler. 3 gün ise tatil olacak. Bu tatil süresince eğitim veren tüm kurumlar kapalı olacak. Böylece öğrencilerin farklı eğitim kurumlarına gitmesinin de önüne geçilecek. Peki bunun Türkiye ile alakası ne? Hemen açıklayalım.

Öğrenciler çok sevinecek! Yeni dönemde 4 gün okul 3 gün tatil uygulaması başlıyor!

Finlandiya, eğitim konusunda Türkiye de dahil pek çok ülkeye rol model olan bir sisteme sahip. Öyle ki Finlandiya’nın ülke geneline yayma kararı aldığı bu program hemen bazı Avrupa ülkeleri tarafından da benimsendi. Çünkü Finlandiya’nın eğitim tarafında çok doğru kararlar aldığı biliniyor.

Bu sistemin bazı Avrupa ülkeleri tarafından da kopyalanmış olması, Türkiye tarafındaki ihtimalleri de kuvvetlendiriyor. Malum Türkiye’de yeni bir kabine göreve başladı. Dolayısıyla bu kabine Finlandiya’daki yeni eğitim programını ülkemizde de denemek isteyebilir.

Buradaki en önemli nokta ise tatillerde diğer eğitim kurumlarının kapanacak olması. Yani öğrenciler okuldan alınıp dershaneye gönderilemeyecek. Elbette bu durum velilerimizin işine gelmeyebilir. Malum bir çok veli okulları çocuk bakım yuvası şeklinde görüyorlar. Peki sizin bu sistem hakkındaki düşünceniz nedir? Sizce yeni bakan bu sistemi Türkiye’de de uygulamalı mı? Yorum sizin.